Guletbookers Akdeniz’in Eşsiz Koyları

Akdeniz’in Eşsiz Koyları

Türkiye coğrafi konumu gereği, Akdeniz’de keşfedilmeyi bekleyen sayısız koya sahip. Plaj konseptinden biraz uzaklaşmak ve yeşille mavinin huzur veren birlikteliğinde kaybolmak isteyenler, son dönemlerde Akdeniz koylarını tercih ediyor.

Dingin ve büyüleyici güzellikte olan Akdeniz koyları, denizle iç içe tatil planlayanlara çok sayıda alternatif sunuyor. Siz de yoğun ve yorucu geçen şehir hayatına kısa bir ara vermek ve Akdeniz’i keşfe çıkmak isterseniz hazırladığımız listeyi rehber edilebilir ve benzersiz bir tatil geçirebilirsiniz. İşte Akdeniz Bölgesi’ndeki koylar!

Kaş Gezilecek Koyları ile Ünlü

Biraz deniz ve biraz dinginlik tatili arıyorsanız Akdeniz koyları ve kumsalları sizleri bekliyor. Bunlardan biri olan Kaş, mavinin en güzel tonlarını sunan koyları, benzersiz doğası, antik kentleri ve su altındaki güzellikleri ile herkes gibi sizin de favoriniz olmaya aday. Kaş’ın eşsiz güzellikteki koylarından söz ettiğimiz bu listede Kaş Kekova koyları geliyor. Bu rota sizin de tercihinize göre genellikle, Üçağız’dan başlıyor. Bu rota Kaş koyları ve Kekova arasındaki bölgeyi dolaşıyor. Son olarak da Simena antik kentine gidiyor. Bu rotada tarihin güzellikleri, batık kentleri ve mükemmel denizi görebilirsiniz.

Limanağzı Koyu Antalya

Karalos (Salyangoz) Koyu, Kekova Adası’nın güneyinde konumlanıyor. Buraya ulaşmak için dar bir boğazdan tekne ile geçmeniz gerek. Sonrasında mavinin en güzel tonlarını barındıran bir havuzda yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında Lykia döneminin doğal limanı olan Limanağzı, Kaş’tan 5 mil uzakta konumlanıyor ve sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Kekova ve Kaş arasında konumlanmış doğal bir körfez olan Aperlae Koyu da kaş koyları arasında dikkat çekiyor. Kuruluşu Lykia dönemi olmasına rağmen bu körfezde Roma dönemine ait eserler de bulunuyor.

Kalkan’ın Sunduğu Güzellikler

Kalkan’a 4 km uzaklıkta konumlanan Fırnaz Koyu, denize girmek için harika bir nokta. Yat kiralama seçeneğinde teknelerinin sıklıkla uğradığı bir nokta olan koy, çamur banyosu ile biliniyor. Tatil rotanıza ekleyebileceğiniz Fırnaz Koyu ve eşsiz güzellikteki turkuaz rengi sularında ferahlatıcı bir mola verebilirsiniz. Kalkan gezilecek koylar arasında bir diğer seçenek Kalkan Akvaryum Koyu. Akvaryum, Kalkan koyları arasında berraklığıyla öne çıkıyor. Denizi ve rengi ile gerçek bir akvaryumdan farksız olan bu alan, Kalkan’a 20 dakikalık mesafede konumlanıyor. Ayrıca, bu koy bölgede dalış için en ideal yerlerden biri olarak tercih ediliyor.

Fırnaz Koyu Antalya Kalkan

Kaş sakin koyları ile alabildiğine uzanan yeşilliklerle hep hayalini kurduğunuz dinginliği yaşatmaya aday. Kaş’ın koylarından biri olan Hidayet Koyu, sakin bir Akdenizli. Zeytin ağaçları ile kaplı olan ve sizi caretta carettalar ile birlikte yüzme deneyimine davet eden bu eşsiz koya ulaşmak için seyahatinize Kaş Limanı’ndan başlayabilirsiniz. Kaş ve kalkan güzel koylar bakımından Akdeniz’in en önemli noktalarından birisi. Sizler de mavi yolculuk seçenekleri ile bu mükemmel koyların hepsini bir arada gezebilir, yüzme ve dalış gibi su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Akdeniz’in Uğramanız Gereken Diğer Koyları

Akdeniz gezilecek koylar arasında Patara’da dikkatleri çekiyor. Patara, Kaş’a 43 km uzaklıkta konumlanıyor. 12 km sahil uzunluğuna sahip olan bölge, 1500 metreye ulaşan genişliği ile dünyanın en uzun plajları arasında ilk sırada yer alıyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının özel yumurtlama alanı olan plaj, ince bir kuma sahip. Dalgalı bir denize sahip olması ve rüzgârlı olması nedeniyle de rüzgâr sörfçülerinin uğrak noktası. Akdeniz sakin koylar arasında Tekirova koyu da yer alıyor. Bakir bir koy olan Tekirova, düşlediğiniz dinginliği size fazlasıyla yaşatıyor. Akdeniz en güzel koyları ile denizle doğanın iç içe olduğu bir tatil vadediyor.

Çamyuva ve Göynük de Akdeniz tatil koyları için düzenlenen mavi yolculukların uğrak noktaları. Türkiye’nin önemli turizm noktalarından biri olan, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlayan Akdeniz bölgesi özel tekne kiralama hizmetleriyle, dolu dolu bir keşif deneyimi yaşatıyor. Dilerseniz Akdeniz’in eşsiz koylarını bu turlar ile birlikte keşfe çıkabilirsiniz. Bu turların rotasını görmek istediğiniz yerlere göre belirleyebilirsiniz.

Mavi Yolculuk Blog Diğer Yazılar
Aşk Adası Galesnjak

Aşk Adası Galesnjak


Hırvatistan'daki büyüleyici Galesnjak adasını daha önce ziyaret etmiş miydiniz? Kalp şeklindeki bu küçük ad...
Mavi Yolculukta Krallara Yakışır Zengin bir Kahvaltı

Mavi Yolculukta Krallara Yakışır Zengin bir Kahvaltı


Bir yat kiralama, gurme bir şef tarafından sevgi ve özenle hazırlanmış çeşit çeşit lezzetin tadına bakmak i...
8 Adımda Yaz Tatilinin Tadını Sonuna Kadar Çıkarın!

8 Adımda Yaz Tatilinin Tadını Sonuna Kadar Çıkarın!


Deniz üzerinde geçirilecek efsanevi ve bir o kadar da sınırlı olan kıymetli vaktimizi dakika dakika değerle...