Türkiye ve Yunanistan'da Lüks Gulet Yat Kiralama
Kuşadası

Kuşadası Yat Kiralama

Kuşadası Yat Kiralama Rehberi

Geçmişine bir liman kenti olarak başlayan Kuşadası günümüzde de kruvaziyer gemi turizmine liderlik yapmaktadır. Her yıl milyonlarca turistin durak noktası olan Kuşadası, antik kentlere yakınlığıyla da hem deniz,kum, güneş üçlüsünü hem de kültür turlarını sevenlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Tarihten Kuşadası Notları

M.Ö. 3000 yıllarına uzayan tarihinde, bölgeye M.Ö. 9.yy’da İyonlar  hakim olmuşlardır. Büyük Menderes ve Gediz ırmakları arasında kalan alan, antik çağlarda İonia (İyonya) denilen bölgede halk denizcilik ve tüccarlık yaparmış. Kuşadası, Yılancı Burnu denilen yerde, Efes’e bağlı Neopolis ismi ile İyonlar tarafından, Anadolu’nun denize açılan bir liman kenti olarak kurulmuş. Büyük İskender, M.Ö. 334′de  tüm Anadolu’yu ele geçirmiş ve Pers İmparatorluğu son bulurken, Helenistik dönem başlamış.

Aydın ve çevre ilçelerinde bulunan antik ünlü şehirler mevcuttur; Efes, Milet, Priene ve Didim.  Kuşadası, Orta Çağ’da korsanlar tarafından kullanılan bir liman olurken, 15.yy.da, Venedikliler ve Cenevizliler döneminde Scala Nuova ismini almış. Sonrasında ise Bizans hükmünün sürülmüş olduğu bölge, 1413’te 1.Mehmet (Çelebi) tarafından Osmanlı egemenliği altına girmiş. Konumu nedeni ile de Osmanlı dönemi öncesi ve sonrasında tarihte önemli yer edinmiş. 1965 yıllarında başlayan turizm, ilk kruvaziyer gemi turizmiyle de devam etmiş. 90’lı yıllarda Ege Bölgesi’nin ufak bir tatil kasabası iken artık iyice şehir havasına bürünmüş durumdadır.

Gezilmesi Gereken Yerler

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Samson dağlarının Ege Denizi’ne doğru uzantısı ile oluşmuş, yarımada kumlu, killi, eğimli bir kıyıya sahip ve farklı plajları vardır. Yarımadanın hemen güneyinde Büyük Menderes Deltası bulunur. Tatlı ve tuzlu suyun birbirine karıştığı bir noktadır. 209 farklı kuş türü bulunur. Türü nadir görülen ve koruma altında olan Tepeli Pelikan burada kuluçkalama yapmaktadır. Adanın kuzeyinde bulunan Dilek tepesinden, muhteşem manzarayı izlemenizi tavsiye ederiz.

Güzelçamlı Köyü, Kuşadası’na yaklaşık 25 km uzaklıkta, Dilek yarımadasından önceki noktadır. Antik Çağ’da Poseidon Helikonis sunağı olarak bilinmekteymiş. İyonlar tarafından kurulan 12 kentten biri olan Panionion olmuş. Bu kentlerde konsey toplantıları ve ayinler yapıldığı için önemli bir nokta haline dönüşmüştür.

Zeus Mağrası, Mitoloji’de yer bulmuş olan Zeus mağarası, milli park sınırları içerisindedir. 10-15 metre gibi bir derinliği olan mağarada dalış yapılıp, yüzülebiliyor. Mağaranın içinden akan su buradaki dağlardan gelmektedir. Denizin Mavi-yeşil karışımı olan harika bir rengi vardır.

Güvercin Ada, Kuşadası Körfezi’nde bulunan ada limanı koruma amacı ile yapılmıştır. Güvercin Ada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar mevcuttur. Bu surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmış. Surlar üzerinde kale giriş kapısı ve kitabe bulunmaktadır. Bu minik ada çok güzel bir liman manzarası ile sizi karşılıyor. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz mekanlar da yer almaktadır.

Efes Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılarla tarihe güzel bir yolculuk yapmanıza neden olan antik kent Kuşadası’na sadece 19 kilometre uzaklıktadır. Yolları, Antik Tiyatrosu, Celsius Kütüphanesi ile şehri gözünüzde canlandırmanız hiç de zor olmayacaktır. Özellikle yabancı turistler için Meryem Ana Evi dini açıdan önemli bir yerdir.

Kadınlar Plajı; Tatiline denize girmekle başlamak isteyenler için masmavi suyu ve kumla kaplı sahili ile önerebileceğimiz ve Kuşadası ile özdeşleşmiş bir yerdir. Bahsettiğimiz plajlar adanın en eski ve girişleri ücretsiz olan halk plajları konumundadır. Tabi bunların yanında özel plajlar da mevcuttur.

Kuşadası Yat Kiralama

Başlıca tavsiye ettiğimiz bu yerleri, yat kiralama seçeneği ile görebileceğiniz gibi, bunların yanında katılacağınız günlük tekne kiralama ile hayranlık uyandıran bir çok farklı koyu da görme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca Kuşadası, Selçuk’a çok yakın bir konumdadır. Bu nedenle günü birlik tarihi antik kent gezileri yapmanızı önerebiliriz. Bu turların başta gelen yerleri Şirince ve Efes olmaktadır.

Hala Sorunuz mu var?

Guletbookers merkezi Bodrum - Türkiye'de olan, her ihtiyaca uygun kiralık yat filosu ve avantajlı fiyatları ile
unutamayacağınız anlardan oluşan mavi tur ve yat turu deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan bağımsız bir şirketidir.

Yat Kiralama Talebi

Sorunsuz İletişim için WhatsApp üzerinden iletişime geçin.

[email protected]

+90 (530) 941 40 85

Yardım & Destek

Uzmanlarımız ile görüşerek, daha fazla seçeneğe göz atın.

[email protected]

+90 (539) 598 28 77

Tursab A:8324 - Seyahat Acentası
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği
Bodrum Deniz Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
Google'ı Seviyoruz
Yat Kiralama Talebi Yat Kiralama Talebi Bizi Arayın Bizi Arayın İletişim Formu İletişim Formu
Guletbookers Support