Türkiye ve Yunanistan'da Lüks Gulet Yat Kiralama
Gulet Yat

Gulet Yat Nedir?

Geleneksel Türk Guletleri

Gulet; 1900’lü yılların başlarından itibaren Türkiye’nin Ege kıyılarında kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, ahşap motorlu yelkenli tekne tasarımıdır. Yerel denizcilerin gulet kiralama taleplerine yanıt vermek üzere, gemi yapım ustalarının kuşaklar boyu süren çalışmaları sonucunda günümüzdeki şeklini almıştır.

Başlangıçta balıkçı olan, sonrasında kıyı şeridi boyunca ticaretle uğraşan, bir kısmı sünger avcısı olan denizciler farklı özelliklere sahip olan teknelere ihtiyaç duymuşlardır. Tahmin edilebileceği üzere bu talepler doğrultusunda farklı tasarımlar ortaya çıkmıştır. Ancak, yüzyılın ortalarından 1980’lere kadar sünger avcılığı ve kıyı şeridindeki ticaret yavaş yavaş sona erdiğinden, yolcuların konforunu gözeten ve özellikle bu amaç için inşa edilmiş olan ilk tekneler ortaya çıkmaya başlamıştır. Turistlerin Bodrum’u keşfetmeye başlaması ile kıyı şeridinin sunduğu güzellikler Mavi Yolculuk kitabı ile geniş kitlelere ulaşmıştır.

Belirgin yuvarlak kıç kısmı ve hızlı yelkenli pruva tipi ile meşhur olan Bodrum Guleti; Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’in güçlü rüzgarları ve dalgaları ile baş edebilmek ve kargo taşımacılığı için ihtiyaç duyulan geniş alanı sağlamak üzere Bodrum’un gemi inşa atölyeleri tarafından geliştirilmiştir. Direklere ve yelken takımına dokunulmamış olup bunlar hem ekonomik bir seyahat sağlayabilmeleri açısından hem de deniz seferleri ile ilgili birer gereklilik olduklarından muhafaza edilmişlerdir.

Bodrum Gulet
Mavi Yolculuk
Özel Yat
Gulet Seyahati

Guletlerin gövdeleri doğal bir güzelliğe sahip olup bununla birlikte uzun seyahatlerde mürettebat ve yolcuların konforu için gerekli olan alanı da sunmaktadır. Bu çekici teknelerin inşasında her geçen yıl yeni uyarlamalar ve geliştirmeler gerçekleştirilmiş, yeni malzemeler, teçhizat ve teknolojinin eklenmesi ile tekneler daha da konforlu ve çok yönlü bir standarda kavuşmuştur. Yeni bin yılda gulet başlığı altında incelenebilecek ve Mavi Yolculuk ve Mavi Tur için kullanılan üç tip tekne mevcuttur.

Gerçek bir Gulet İncelikle Yuvarlatılmış Kıç Kısmına Sahiptir.

Kare veya ayna kıçlı guletler yerel halk tarafından Ayna Kıç olarak isimlendirilirler ve tekne sahipleri arasında oldukça popülerdir. Bunun nedeni, bu tip teknelerin arka taraftaki kabinler için daha fazla kullanım alanı sunabilmesi ve lüks teknelerde kare biçimindeki kıç tarafın büyük bir ana kabin inşa edilebilmesi için gerekli alanı sunabilmesidir.

Tirhandil Ege Sahilinde tipik olarak görülen başı kıçı bir (double-ender) bir tekne tipidir. Bu tekne tipi balıkçılık, sünger avcılığı ve taşımacılık için biçilmiş kaftan olup gövde tasarımının binlerce yıl kadar geriye gittiği düşünülmektedir. Mavi Yolculuk yatları arasında nadir görülmekle birlikte, bu tekneler küçük gruplar veya çiftler için oldukça konforludur. Bazı iyi inşa edilmiş Tirhandil tekneler genellikle bu işe gönül vermiş denizciler arasında tercih edilmekte olup bunun nedeni bu tekne türünün yelkenleri açıldığında çok iyi bir performansa sahip olmalarıdır. Bu tekneler güzel bir gemi inşa etmek isteyen ustalar tarafından yıllık Bodrum Kupası Yat Yarışlarının özel tirhandil bölümünde yarışmak amacıyla yapılmaktadır.

İlk önce yelkenlerini ve ardından motorlarını kullanan bu tekneler, geçmişte balıkçılıktan, sünger avcılığına ve deniz taşımacılığına kadar her rolü üstlenmişlerdir. Eski iş tekneleri arasında, Tirhandil tipinin tasarımı binlerce yıl geriye gidebilmekte ve genellikle ilk göze çarpan tekne tipi olmaktadır. Tirhandil tekneler; Ege denizinde kullanılan başı kıçı bir (double-ender) tekne tipi olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda tirhandil tekneler, yüzyıllardan bu yana Ege Denizinin hemen hemen en çok tercih edilen gövde tipine de sahiptir. Sünger avcılığı endüstrisinin geliştiği yıllarda çok sayıda tirhandil tekne üretilmiştir. Günümüzde de Mavi Yolculuk tekneleri arasında az sayıda tirhandil mevcuttur.

Gulet ile Mavi Tur
Şnorkelli yüzme
Gulet ile Rahatlama zamanı

Guletin Dönüşümü: Tekne Dönemine Geçiş

Bodrum’daki tekneler arasında en meşhur olanları belki de guletlerdir. Gulet sözcüğünün kökeni bir gövde tipinden çok başlangıçta bir donanım tipinin tanımlanması için kullanılan İtalyanca’daki caicco ve Fransızca’daki goélette sözcüklerinden gelmektedir. Bu bakımdan, gulet kelimesi gövde tipini tanımlayan yukarıda verilen sözcüklerden farklıdır. Gulet kelimesi bir zamanlar donanım terimi olan uskuna’nın günümüzde açıkladığı şekilde yani uskuna armalı olarak ifade edilmekteydi (iki veya daha fazla direk ile velena donanımına sahipti, ön direk arka direklerden daha uzun değildi, üçgen ya da dörtgen yelken veya aşırmalı yelken veya bunların bir kombinasyonu kullanılırdı.

Ancak bu donanım tipinin orijini hakkındaki tartışmalar halen sona ermemiştir. Bunun bir tekne gövdesi terimine dönüşümü büyük bir ihtimalle Türkiye’de gerçekleşmiştir. Bu iki direkli yelkenli teknelerin yuvarlak kıç kısımlara sahip olması büyük ihtimalle bu dönüşümün bir sonucudur. Bu nedenle, gulet terimi yuvarlak kıç kısmına sahip olan bir tekne olarak Yunan terimi Karavoskaro ile açıklanan teknenin bir eşleniği haline gelmiştir. Karşılık olarak, gulet kelimesinin açıkladığı donanım uskuna olarak isimlendirilmektedir.

Yelkenli pruva ve yuvarlak kıç kısmı, Bodrum Guleti olarak tariflenen gövde tipinin en belirgin özellikleri olup Bodrum’un meşhur lüks mavi yolculuk tekneleri gövde tipidir. Daha büyük yolcu kapasitesine ve Ege Denizi ile Akdeniz’in fırtınalı sularında sorunsuz bir biçimde yol alabilecek bir tekneye duyulan ihtiyaç, yerel tekne ustalarını bu özgün tekne tipini geliştirmeye sevk etmiştir. Diğer yandan, Ayna Kıç olarak isimlendirilen gövde formu, yuvarlak olmaktan ziyade kare formun kıç kısmına sahip gulet gövdesinin bir diğer versiyonudur.

Geçmişte sadece yuvarlak kıç kısımlı tekne tipleri gulet olarak isimlendirilmekteydi, ancak günümüzde her iki tip de Gulet olarak isimlendirilmektedir. Orijinal gulet gibi, ayna kıç versiyon da daha büyük kapasite ve daha büyük güverte alanını oluşturmak için yapılan araştırmaların bir sonucudur.

Lüks Yat Kiralama

Lüks kategorideki guletler belli düzeyde konfor ve modern özellikler bekleyen misafirlerimiz içindir. Bu guletler son on yıl içinde sadece
iç modifikasyonlarla değil aynı zamanda guletin performansını arttıracak teknolojilerle inşa edilmiş veya kapsamlı bir şekilde yeniden donatılmıştır.

Yat Motto
23.95 Metre
5 Kabin

günlük 2.575 € 'dan itibaren
Yat Dalibay 3
22 Metre
4 Kabin

günlük 1.500 € 'dan itibaren
Yat Belgin Sultan
35 Metre
5 Kabin

günlük 6.250 € 'dan itibaren
Yat Lavin
26.5 Metre
4 Kabin

günlük 2.750 € 'dan itibaren
Yat Gazella
25 Metre
4 Kabin

günlük 1.750 € 'dan itibaren
Hala Sorunuz mu var?

Guletbookers merkezi Bodrum - Türkiye'de olan, her ihtiyaca uygun kiralık yat filosu ve avantajlı fiyatları ile
unutamayacağınız anlardan oluşan mavi tur ve yat turu deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan bağımsız bir şirketidir.

Yat Kiralama Talebi

Sorunsuz İletişim için WhatsApp üzerinden iletişime geçin.

gulet@guletyatkiralama.com

+90 (530) 941 40 85

Yardım & Destek

Uzmanlarımız ile görüşerek, daha fazla seçeneğe göz atın.

tr@guletyatkiralama.com

+90 (539) 598 28 77

Tursab A:8324 - Seyahat Acentası
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği
Bodrum Deniz Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
Google'ı Seviyoruz
Yat Kiralama Talebi Yat Kiralama Talebi Bizi Arayın Bizi Arayın İletişim Formu İletişim Formu
Guletbookers Support