Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk Mavi Yolculuk Yat Kiralama

Davetkar “Mavi Yolculuk” terimi Türkiye Sahil Şeridi boyunca dünyanın en berrak ve en mavi sularında yapabileceğiniz harika bir tatili açıklamaktadır. Mavi Yolculuk; koylar arasında gezinebileceğiniz, yüzebileceğiniz, şnorkel yapabileceğiniz, ormanlarda ve tepeler üzerinde yürüyüş yapabileceğiniz, köyleri ziyaret edebileceğiniz, antik şehirlerin sokakları arasında dolaşabileceğiniz son derece zengin bir deneyimi kapsar ancak tüm bunların ötesinde mavi yolculuğunuz esnasında her şeyden uzakta harika bir ahşap gulet yatta yaşamanın ve dinlenmenin tadına varırsınız.

Modern hayatın stresinden uzakta Bodrum ve Antalya arasındaki Türkiye’nin Güney Batı kıyıları boyunca tadına varamayacağınız bu tatil, Mavi Yolculuk olarak isimlendirilir. Ege’nin ve Akdeniz’in el değmemiş doğası ve pırıl pırıl parlayan turkuvaz renkli denizi, dalgasız ve sakin tabiatı ile dünyada yüzmek için en güvenli denizdir; yunusları, deniz kaplumbağaları, utangaç balıkları ve uyanık kuşları ile tehlikesiz ve cana yakın bir ortam sunar.

Mavi Yolculuk neredeyse Bodrum Guleti ile aynı anlama sahiptir, daha önceki nesillerden öğrendikleri tekne yapma becerilerini kullanan gemi yapım ustaları tarafından Bodrum’da inşa edilen bu ahşap yatlar çok güzel bir forma sahip olup oldukça geniş kullanım bir alanı sunarlar. Mavi Yolculuk hiç şüphesiz bu yatlar üzerinde yapıldığında daha da keyifli olacaktır. Geniş güverte bölümü güneşlenmek, dinlenmek ve yemek yemek için ideal alanı sunacak bir biçimde tasarlanmıştır. “Mavi Yolculuğun” öncüleri olan balıkçılar ve sünger avcıları tarafından kullanılan tekneler ile kıyaslandığında bu tekneler günümüzün modern teknolojisi sayesinde hayal edilemeyecek düzeyde bir konfor sunmaktadırlar.

Mavi Yolculuk
Türkiye'de Mavi Yolculuk
Bodrum Yat Kiralama
Gökova Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk” kavramı ilk olarak bir yazar ve çevirmen olan Azra Erhat tarafından ortaya atılmıştır. Azra Erhat ve Cevat Şakir Kabaağaçlı Bodrum’da yaşayan sanatçı ve yazarların öncülerindendir. Cevat Şakir 1920’li yılların başlarında İstanbul’dan Bodrum’a sürgüne gönderildiğinde, Bodrum, doğru dürüst bir yolu bile olmayan dünyanın ücra bir köşesi olarak değerlendirilmekteydi. Ama Cevat Şakir ilk olarak Bodrum’lu denizciler ile bir araya geldi ve Bodrum’a aşık oldu; ardından arkadaşları da küçük ahşap tekneler ile kıyıları keşfe çıktılar ve Cevat Şakir artık “Halikarnas Balıkçısı” olarak anılmaya başlandı. Erhat ise bu yolculukları 1962 yılında yayınlanan seyahat kılavuzu kitabı “Mavi Yolculuk” içinde bir araya getirdi ve Homeros ile diğer klasik eserleri Türkçe’ye kazandırırken hem kendisi hem de yanındaki diğer gezginler, Gökova Körfezi etrafındaki medeniyetlerin ve antik şehirlerin kalıntılarının zenginliği karşısında büyülendiler. “Mavi Yolculuk” ilk dönemlerinde kıyı şeridinin doğası ve geçmişinin keşfedildiği bir gezinti formundaydı.

Mavi Yolculuk yine de belirgin bir yolculuk tipi ile yerellik çerçevesinde kalabilmiştir: Size mümkün olan en üst düzey dinlenme imkanını sunabilen motorlu guletler, Bodrum'dan Antalya'ya kadar Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde, mürettebatınız eşliğinde seyahat etmenizi sağlayacaklardır. Mavi Yolculuk aynı zamanda belirli bir güzergahı takip eden, turlar ve alış-veriş imkanları için limanlara çok fazla girmeyen, bunun yerine bunlardan uzak durup, denizde su sporu aktiviteleri yapma imkanı sunan, antik sahalar veya köylerin sokakları arasında gezinebileceğiniz ve tüm bunların ötesinde yatta mürettebatınız tarafından sizin için hazırlanan ve servis edilen yemeklerin tadına varabileceğiniz bir tatil vaat etmektedir. Bazı günler misafirlerimiz o gün yakalanan balıklarla hazırlanmış ve aynı gün köy pazarından alınmış malzemelerden oluşan bir salata ile birlikte servis edilen yemekleri tadabilirler.

Mavi Yolculuk Rotaları
Teknede Yat Turu
Teknede Yaşam
Geleneksel Türk Mutfağı

Bir çift olarak veya aile grupları ile ya da daha büyük bir arkadaş grupları ile beraber herkes bu harika, samimi ve dinlendirici tatilin tadını çıkarabilir. Aldığımız bir çok yorumda da vurgulandığı üzere, dünyanın dört bir yanından ve tüm sosyal katmanlardan gelen pek çok misafirimiz, ne kadar unutulmaz bir tatil geçirmiş olduklarından, Bodrum Yarımadasından güneye doğru kıvrılırken yaşadıkları eğlenceli tatillerinden, ziyaret ettikleri korunaklı ve derin girintili koylardan, Türkiye kıyılarında bir koydan diğerine yaptıkları seyahatlerden ve hatta yolculuklarını uzatarak On İki Adalara yaptıkları yolculuklardan söz etmekte ve tekrar geri gelecekleri günü iple çektiklerinden bahsetmektedirler.

Türkiye'deki mavi yolculuk bölgeleri Türkiye'deki Yat Kiralama Bölgeleri

Bir yat kiraladığınızda eşsiz bir mavi yolculuk deneyimine başlamış olursunuz ve bu yat ile Türkiye’nin güney batı sahili boyunca seyahat yapabilirsiniz.
GULETBOOKERS olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda size en uygun gulet yatı kiralamanıza yardımcı olacağız.

Mavi Yolculuk Rotaları Türkiye'deki Mavi Yolculuk Rotaları

Sizi rüya gibi bir mavi yolculuk deneyimi sunuyoruz!
Bizler, GULETBOOKERS olarak yat kiralama tatilinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürmek için buradayız.

Yat Kiralama Bölgeleri

Türkiye’nin Turkuvaz Renkli Sahillerini keşfederken size nerede olduğunuzu unutturacak, doğal güzellikleri ve tarihi bir arada sunacak olan bir yat kiralama deneyimi sizin için en güzel tatil seçeneği olacaktır.

Devamı