Türkiye ve Yunanistan'da Lüks Gulet Yat Kiralama
Marmaris – Oniki Adalar ve Kiklad Adaları

Marmaris – Oniki Adalar ve Kiklad Adaları

14 Gece Marmaris Mavi Yolculuk Rotası

Bölge: Marmaris
Süre: 14 Gece
Liman: Marmaris

Marmaris
Marmaris

Marmaris, artan yapılaşmaya rağmen, şehir merkezinde denize girebileceğiniz Türkiye’deki nadir kasabalardan biri olarak öne çıkmaktadır, bunun başlıca sebebi çevre ve su arıtma tesislerinin kurulmasıdır. Temiz denizleri ve sakin koyları keşfetmek isteyenler için birçok gulet gezisi düzenlenmektedir. Küçük Asya’nın tarihi dokusunu hissedebileceğiniz Marmaris’in hareketli çarşısında bir gezintiye çıkın ve kendinizi bambaşka bir dünyada hissedin. Yeni oteller ve apartmanlarla genişleyen Marmaris, eski şehir bölgesiyle hala o köy atmosferini korumaktadır.

Marmaris, zengin bir mağaza ve restoran çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta olup, birçoğu uluslararası lezzetler sunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan en önemli tarihi yapı ise kale. İyonyalılar tarafından ilk kez inşa edilen bu kale, 1522’de Osmanlılar tarafından yeniden yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın şehri fethetmesinin ardından bugün hala ziyaret edilebilen birçok yapı inşa edilmiştir.

Marmaris, temiz denizi ve alışveriş olanaklarının yanı sıra gece hayatıyla da tanınır. Uluslararası ziyaretçiler için Marmaris, Dalaman Uluslararası Havalimanı’na (DLM) 90 dakikalık, Bodrum Milas Uluslararası Havalimanı’na (BJV) ise iki buçuk saatlik bir mesafede bulunmaktadır.

Bozburun
Bozburun

Bozburun, Hisarönü Körfezi’nde yer alan ve özellikle doğal güzellikleriyle ve sakin atmosferiyle tanınan bir diğer beldedir. Bölge, turkuaz ve lacivert tonlarında berrak suları ve tropikal denizlerin mercan renklerini andıran doğal ortamıyla ünlüdür. Bozburun yakınlarında yer alan Asar Tepesi’nde Larymna antik kentinin kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Tepenin zirvesine ulaşmak yaklaşık 45 dakika sürer ve burada antik surlar, mezar parçaları ve diğer kalıntıları görebilirsiniz. Bozburun’a doğru yolculuk esnasında uğrayabileceğiniz bir diğer güzellik ise Söğüt limanıdır.

Simi
Simi

Simi, Yunanistan’ın en büyük ve en güzel neoklasik köylerinden birine sahip olan kozmopolit bir ada olarak bilinir. Tarih öncesi çağlardan bu yana yerleşim görmüş olup, zengin bir efsane geleneğine ve kültürel mirasa sahiptir. Kral Nireas’ın Truva Savaşı’na katılımı ile ilgili efsaneler, adanın mitolojik geçmişine dair anlatılar arasında yer alır. Yerel halk, deniz süngeri toplama ve gemi inşa etme gibi denizle ilgili faaliyetlerle uğraşmış ve bu nedenle Türk işgali döneminde (1522’den itibaren) sultandan ayrıcalıklı muamele görmüştür. O dönemde, eğitim ve kültür merkezleri olarak Agia Marina Okulu ve Aigli Okuma Odası kurulmuştur.

Simi’nin başkenti, deniz kenarındaki ve tepelerdeki çok renkli neoklasik binalarıyla ünlü olan Gialos ve Chorio olmak üzere iki büyük ilçeden oluşur. Gialos, adanın limanı olarak bilinir ve ziyaretçileri büyüleyici mimarisiyle etkiler. Chorio ise adanın daha büyük bölgesidir ve iki ilçeyi birbirine bağlayan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki asfalt yolun yanı sıra, Kali Strata adında yokuş yukarı çıkan 500 geniş taş basamaktan oluşan bir yol bulunur. Kali Strata, adanın en büyük ve ihtişamlı konakları tarafından çevrelenmiştir ve adanın tarihi ve mimari zenginliğini gözler önüne serer.

Tilos
Tilos

Tilos’un engebeli ve dağlık arazisi, yoğun ormanlık sırtları, dağlık manzaraları ve yeşil vadileri, dört yüz çeşit çiçek ve ot türüne ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda Bonelli kartalları, şahinler, bülbüller, saka kuşları, balıkçıllar ve arı kuşları gibi nadir kuş türlerinin yaşam alanı olmaktadır. Adada aynı zamanda pitoresk köyler ve büyüleyici plajlar bulunur. Tilos, Avrupa’daki son cüce fillerin yaşadığı yer olarak bilinir; bu filler yaklaşık 45.000 yıl önce adada ortaya çıkmış ve 4.000 yıl önce soyları tükenmiştir.

Tilos’un tamamı, bir ekolojik park olarak kabul edilmekte ve çeşitli uluslararası anlaşmalarla korunmaktadır. Antik dönemlerde, Tilos şifalı bitkileriyle tanınmış ve Klasik Antik Çağ’da, ünlü bir antik şair olan Irinna’nın yaşadığı dönemde ün kazanmıştır.

Megalo Chorio, adanın başkenti olup limanın 7 km kuzeybatısında konumlanmıştır. Bu küçük kasaba, bozulmamış geleneksel mimarisiyle dikkat çeken taş evleriyle ünlüdür. Dar sokaklarında yürümek, ziyaretçilere keyifli ve huzurlu bir deneyim sunar. Ortaçağ’dan kalma bir kale, antik tepedeki Tilos kasabasının yerine inşa edilmiştir ve adanın zengin tarihini yansıtmaktadır.

Nisyros
Nisyros

Nisyros, Ege Denizi’nde yer alan ve turizmin etkisi altına girmemiş, doğal güzellikleriyle dikkat çeken adalardan biridir. Mitolojik bir hikayeye göre, Nisyros Devler ve Tanrılar arasındaki epik savaş olan Gigantomachy sırasında yaratılmıştır. Poseidon’un, Dev Polyvotis’i yenen ve onu Ege Denizi’ne batıran kaya parçası, Nisyros adasını oluşturmuştur. Bu efsane, ada üzerindeki volkanik aktivitenin, mağlup devin öfkeli nefesleri olarak anlatılır. Nisyros, Yunanistan’daki volkanik merkezler arasında en yenisi olup, Milos, Santorini ve Methana ile birlikte halen aktif olan bir volkanik merkezdir. Antik dönemlerde, Nisyros sakinleri yakınlarındaki Gyali adasından çıkardıkları obsidyenle önemli bir ticaret geliştirmiştir.

Adanın başkenti ve limanı olan Mandraki, inanılmaz Arnavut kaldırımlı meydanları ve dar sokakları ile ünlüdür. Bu sokaklar, ahşap balkonlu, iki katlı, beyaz veya renkli evlerle süslüdür. Bu evler, yerel volkanik kayadan inşa edilmiş ve ponza taşıyla yalıtılmıştır. Adaya vardığınızda, yanardağın etkileyici manzarası sizi karşılar. Yanardağın kalderasına yürüyebilir ve fokurdayan buhar bacalarını gözlemleyebilirsiniz. Kalderanın dibinde, her biri kendi adına sahip, iyi durumda olan on krater bulunmaktadır. En büyük ve en etkileyici olanı “Stefanos” adıyla bilinir ve elips şeklinde bir yapıya sahiptir. Volkan, 2,400 metre uzunluğunda ve 950 metre genişliğinde bir vadi (kaldera) oluşturur.

Anafi
Anafi

Anafi, Kiklad Adaları’nın bir parçası olan küçük ve sakin bir cennettir, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüler. Yunan mitolojisine göre, Apollo’nun emriyle denizin dibinden yükselen bu ada, Argonotlara barınak sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, adanın adı, üzerinde yılan bulunmamasından (Yunanca ‘an’ yokluk ve ‘ofis’ yılan anlamına gelir) kaynaklandığına dair bir inanış da bulunmaktadır.

Anafi, MÖ 8. yüzyılda Dorlar tarafından kurulmuş ve tarih boyunca birçok farklı hükümetin egemenliği altında kalmıştır. Korsan saldırıları ve Türk işgali gibi zorluklara rağmen ada, zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. 1860’larda Anafi Kariye’si, Anafiotika’nın pitoresk yerleşimini Atina’da inşa eden Attika’ya göç eden yerel masonlar için bir ilham kaynağı olmuştur.

Santorini
Santorini

Santorini, dünyanın en ikonik Yunan adalarından biri olarak bilinir ve benzersiz jeolojik yapısıyla dikkat çeker. MÖ 16. yüzyılda yaşanan büyük yanardağ patlaması sonucu Strongyli adasının büyük bir bölümü sular altında kalmış ve bugünkü ünlü Kaldera oluşmuştur. Bu, tarihin en şiddetli patlamalarından biri olarak kayıtlara geçmiş ve etkileri, Minoan uygarlığının Girit’teki merkezlerini yıkacak kadar güçlü olmuştur.

73 km²’lik bir alana yayılan Santorini, dramatik manzaraları, beyaz badanalı evleri, mavi kubbeli kiliseleri ve nefes kesen gün batımlarıyla ünlüdür. Adanın ana merkezleri olan Fira ve Oia, eşsiz mimarileri ve kalderaya bakan konumlarıyla ziyaretçileri büyüler.

Santorini, geçmişte yaşamış önemli bir tarih öncesi uygarlığın izlerini taşır ve Helenistik ve Roma dönemlerinde yeniden canlanmıştır. Venedik egemenliği döneminde de önemli bir merkez olmuştur. Günümüzde adanın zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleri, dünya çapında turistleri çekmekte ve adayı popüler bir destinasyon haline getirmektedir.

Ünlü Santorini şarapları, özellikle Asyrtiko, Athiri ve Aidani gibi beyaz üzüm çeşitleriyle bilinir. Adanın volkanik toprakları, şarapların özgün karakterini ve tadını belirleyen önemli bir faktördür. Vinsanto şarabı, bu üzüm çeşitlerinin bir karışımından yapılan, özellikle kaliteli ve tanınmış bir tatlı şaraptır.

İos
İos

İos, Kiklad Adaları’nın en gözde destinasyonlarından biri olarak gençlerin ve eğlence arayanların favorisi olmuştur. Santorini, Paros ve Naxos’un çevrelediği bu ada, geniş kumsalları ve hareketli gece hayatıyla bilinir. 81,5 kilometrelik sahil şeridinin 32 kilometresi kumsal ile kaplıdır, bu da adanın plajlarına olan ilgiyi artırır.

Antik çağlara dayanan bir geçmişe sahip olan İos, Homeros’un annesinin memleketi olarak bilinir ve hatta Homeros’un burada gömülü olduğuna dair efsaneler bulunur. Adada, erken Kiklad dönemine ait Skarkos yerleşimi ve Bizans döneminden kalan Palaiokastro gibi tarihi kalıntılar turistlerin ilgisini çeker. Venedik egemenliği altında refah içinde yaşayan İos, 1537’de Türklerin işgali ile önemli bir dönüm noktası yaşamıştır.

Bugün İos, ziyaretçilerine beyaz badanalı evleri, dar ve çiçekli sokakları, mavi kubbeli kiliseleri ve sakin koyları ile tipik bir Kiklad atmosferi sunar. Aynı zamanda canlı barları, gece kulüpleri ve plaj partileri ile ünlü olan adanın eğlence hayatı, genç turistler için özellikle caziptir.

Paros
Paros

Kiklad Adaları’nın merkezinde konumlanan Paros, eşsiz doğal güzellikleri, uzun kumsalları, berrak suları ve çarpıcı manzaralarıyla en popüler tatil yerlerinden biri olarak kabul edilir. Kozmopolit yapısı ve iyi gelişmiş turizm altyapısıyla, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunan bir beldedir.

Tarihsel açıdan bakıldığında, Paros, Ege’nin idari ve ticari merkezi olarak önemli bir rol oynamıştır. Adada, Romalılar, Bizanslılar, Franklar, Venedikliler ve Türkler gibi birçok fatihin izleri bulunur ve bu zengin tarih, ada üzerindeki arkeolojik alanlar ve tarihi eserlerle gözler önüne serilir. Paros, antik çağlarda özellikle mermeriyle ünlüydü; bu değerli malzeme, birçok ünlü anıtın inşasında kullanılmıştır. Ayrıca, ada, ünlü antik Yunan heykeltıraşlarının, ressamlarının ve şairlerinin doğum yeri olarak da bilinir. 1207 yılında Ege Dükalığı’nın bir parçası haline gelen Paros, 1537’de Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Naxos
Naxos

Naxos, Kiklad Adaları’nın en büyük ve en verimli üyesidir. Olağanüstü manzaralar sunan yüksek dağlara (Kiklad Adaları’nın en yüksek zirvesi olan 1.004 metre yüksekliğindeki Zas Dağı dahil) ve benzersiz bir karaktere sahip dağ köylerine ev sahipliği yapmaktadır.

Eski zamanlarda, adada tanrı Dionysos’a tapılmakta idi. Mitolojiye göre, Dionysos, Theseus tarafından Naxos’ta terk edilen Ariadne ile bu adada buluşmuştur. Naxos, antik dönemden bugüne kadar mükemmel narenciye, olağanüstü kalitede şaraplar ve çeşitli lezzetli peynirler üretmektedir.

Adanın ilk sakinleri Karyalılar olup, ardından Giritliler ve İyonyalılar tarafından yerleşim görülmüştür. Naxos, antik çağda şarabıyla ünlü bir yer olup, Dionysos’un ibadet yeri olarak bilinirdi. M.Ö. 6. yüzyılda ticari, finansal ve kültürel anlamda büyük bir gelişme göstermiş ve iki Atina (ya da Delos) liginin bir üyesi haline gelmiştir. Venedik işgali sırasında 1207 yılında Marcus Sanudo tarafından Naxos Dükalığı kurulmuş ve Venedikliler 1566’ya kadar ada üzerinde etkili olmuşlardır. 1579 yılında Osmanlı hakimiyetine geçen Naxos, 1830 yılından itibaren Yunan devletinin bir parçasıdır.

Kiklad kültürünün özgün özelliklerini taşıyan adanın başkenti, çeşitli tarihi dönemlerden kalma çok sayıda anıtla bezelidir. Şehrin kalbi, Eski Kariye olarak bilinen eski kale şehrinde, Arnavut kaldırımlı sokaklar (kalderimia) ve Venedik kalesi ile atmaktadır. Venedik armalı evlerin süslediği girişler, dar kemerli sokaklar (“stegadia” olarak bilinir), Katolik kiliseleri ve surlar, Kiklad ve Ortaçağ mimarisinin eşsiz bir karışımını sergilemektedir.

Amorgos
Amorgos

Bu ada, Luc Besson’un çoğunlukla Amorgos’ta çektiği ‘The Big Blue’ filminin mekanlarından biridir. Kiklad Adaları’nın en doğu ucunda konumlanan Amorgos, eşsiz karakteriyle dikkat çeker. İmpozant dik yamaçları, dağlık manzaraları, orta verimlilikteki ekim terasları, güneydeki engebeli kıyı kayalıkları ve kuzeydeki pitoresk koylarla çevrili güzel kıyı şeridi, Amorgos’un çarpıcı topografyasını oluşturur.

Tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim gören ada, Kikladlar döneminde zengin bir kültürel mirasa kavuşmuştur. Bu dönemde ticaret, denizcilik ve sanat alanlarında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Ada üzerinde Minoa, Arkesini ve Aigiali olmak üzere üç antik kent bulunmaktadır. Roma hakimiyeti döneminde sürgün yeri olarak kullanılan Amorgos’ta, Bizans Dönemi’nde inşa edilen ve adanın simgesi haline gelen Panagia Hozoviotissa Manastırı yer alır. Frank istilalarına maruz kalan ada, 16. yüzyılda Osmanlıların eline geçmiştir ve 1821’deki Yunan Devrimi’ne kadar Türk hakimiyetinde kalmıştır.

Geleneksel Kiklad mimarisinin ve zengin müzik geleneğinin izlerini taşıyan köyler, adanın kültürel dokusunu zenginleştirir. Yoğun yürüyüş parkuru ağı sayesinde ziyaretçiler, tarihi anıtları keşfedebilir ve Amorgos’un doğal güzelliklerini keşfedebilirler. 121 kilometrekarelik yüzölçümüne ve 112 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridine sahip olan adanın en yüksek noktası, 821 metre yüksekliğindeki Krikellos Dağı’dır.

Amorgos, Kiklad Adaları’nın en güzel köylerinden biri olarak kabul edilir ve adanın merkezinde, dağlar ve eski yel değirmenleri ile çevrili tepeler arasında yer alır. Köyün üzerindeki heybetli kayalıkta bir kale bulunurken, altında bembeyaz evleriyle köy kendine has bir güzellik sunar. Eski kiliseler, renkli kapı ve pencereleri olan geleneksel beyaz evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, küçük meydanlar, güzel teraslar ve renkli çiçek saksılarıyla süslü merdivenler, küçük tavernalar ve kafeler, adanın kendine özgü karakteriyle ziyaretçileri etkilemektedir.

Astipalea
Astipalea

Astipalea, Oniki Adalar’ın en batısında yer alır ve Kiklad Adaları ile buluştuğu noktada konumlanır. Bu özelliği, adanın manzaralarını ve mimarisini Kiklad Adaları’na benzer kılar. Ada, 100 metre genişliğindeki ince bir kara şeridi ile Mesa Nisi (batı kısmı) ve Exo Nisi (doğu kısmı) olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve toplam 97 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir.

Astipalea adını, mitolojide Phoenix ve Perimede’nin kızı olan Astipalea’dan almaktadır. Adanın tarih öncesi dönemlerde balıkçılığıyla tanınması nedeniyle Ichthyoessa olarak da bilindiği bilinmektedir. Tarih boyunca çeşitli dönemlerde Venedik ve Osmanlı egemenliği gibi farklı yönetimler altında kalmıştır. Diğer Oniki Adalar gibi Astipalea da 1912’ye kadar çeşitli egemenlikler altında kalmış ve sonunda 1948’de Yunanistan’a bağlanmıştır.

Astipalea’nın başkenti ve limanı olan Chora, Ege’nin en etkileyici köylerinden biri olarak kabul edilir. İki koy oluşturan bir kayanın üzerinde yer alan bu kasaba, tepesinde bulunan ve beyaz kubbeleri ile dikkat çeken Evangelistria ve Agios Georgios kiliselerinin yanı sıra Chora kalesini barındırır. Kale etrafında, beyaz badanalı duvarları, mavi kapı ve pencereleri ile geleneksel Kariye evleri ziyaretçilere adanın tarihini ve kültürünü hissettiren bir atmosfer sunar.

Halki
Halki

Halki, adını antik dönemlerde adada bulunan bakır madenlerinden (chalkos) alır ve 1983 yılından itibaren dünya çapında gençler için “Barış ve Dostluk Adası” olarak tanınmaktadır. Bu ada, sakin bir ortamda keyifli bir konaklama fırsatı sunarak, ziyaretçilerine huzurlu bir deneyim vaat eder. 19. yüzyılın sonlarında, ada sakinleri gemicilik ve deniz süngeri ticaretiyle meşgul olmuş ve bu sayede Halki zenginleşmiştir. Rodos’un tarihi yolunu paylaşan Halki, 1948 yılında Yunan devletine entegre olmuştur.

Nimporio, adanın başkentidir ve kristal mavisi denize bakan bir amfitiyatro şeklinde inşa edilmiş olup, pitoresk sokakları ve eşsiz mimari unsurlarıyla süslenmiş evleriyle dikkat çeker. Bu, Yunanistan’ın en güzel neoklasik kasabalarından biri olarak kabul edilir. Chorio ise eskiden adanın antik başkenti olup, korsan tehditlerinden korunmak amacıyla Hospitaller Şövalyeleri tarafından güçlendirilmiş bir kale yanına inşa edilmiştir. Korsan tehdidi azaldıkça, yerel halk Nimporio’yu veya Halki’yi (1850-1870) kurmuş ve muhteşem konaklar inşa etmiştir. Bu konaklar bugün adanın geçmişteki zengin ve müreffeh zamanlarını yansıtmaktadır. Halki, tarihi ve kültürel değerleriyle dikkat çekmekte olup, bir miras kasabası olarak listelenmiştir.

Rhodes
Rhodes

Rodos, Yunanistan’ın dördüncü büyük adası olarak, Girit, Evoia ve Midilli’den sonra gelen ve yılda bir milyondan fazla turisti ağırlayan bir destinasyondur. 1.398 kilometrekarelik bir yüzölçümü ve 220 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan adanın, zengin bir tarihi ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Köyler, arkeolojik alanlar ve olağanüstü güzellikteki bir ortaçağ kenti, ada üzerindeki sonsuz sahil şeridi ve çam ormanlarıyla birleşerek eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Rodos’un tarihi, Miken dönemine kadar uzanmaktadır ve dördüncü yüzyılda, Lysippus’un öğrencisi Rodoslu Lindoslu Chares tarafından yapılan ünlü Rodos Heykeli ile büyük bir refah dönemi yaşamıştır. Ancak M.S. 155 yılındaki yıkıcı deprem, Persler, Araplar, Sarazenler ve Selçuk Türkleri gibi birçok fatihin adayı ele geçirmesiyle sonuçlandı. 1309 yılında Hospitaller Şövalyeleri, adayı satın aldı ve Avrupa’da benzeri olmayan tahkimatlar ekleyerek kaleyi restore etti. Bu kale, 1522’de Türkler tarafından fethedilene kadar şövalyelerin merkezi olarak kalmıştır. 1912 yılında İtalyanlar tarafından işgal edilen Rodos, 1948 yılında Yunan devletine bağlanmıştır.

Rodos’un başkenti, M.Ö. 408 yılında kurulmuş ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Şehir, eski ortaçağdan kalma müstahkem şehir ile eski neoklasik binalar ve diğer modern yapılarla harmanlanmıştır. Ortaçağ kenti, UNESCO Dünya Mirası Anıtı olarak kabul edilmiş ve merkezi liman etrafında yarım daire şeklinde inşa edilmiştir.

Talep Gönder: Marmaris – Oniki Adalar ve Kiklad Adaları

Bu rota yalnızca özel yat kiralama için geçerlidir. Kabin kiralama talepleriniz ve daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

*Gerekli Alanlar
Hala Sorunuz mu var?

Guletbookers merkezi Bodrum - Türkiye'de olan, her ihtiyaca uygun kiralık yat filosu ve avantajlı fiyatları ile
unutamayacağınız anlardan oluşan mavi tur ve yat turu deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan bağımsız bir şirketidir.

Yat Kiralama Talebi

Sorunsuz İletişim için WhatsApp üzerinden iletişime geçin.

gulet@guletyatkiralama.com

+90 (530) 941 40 85

Yardım & Destek

Uzmanlarımız ile görüşerek, daha fazla seçeneğe göz atın.

tr@guletyatkiralama.com

+90 (539) 598 28 77

Tursab A:8324 - Seyahat Acentası
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği
Bodrum Deniz Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
Google'ı Seviyoruz
Yat Kiralama Talebi Yat Kiralama Talebi Bizi Arayın Bizi Arayın İletişim Formu İletişim Formu
Guletbookers Support