Guletbookers Yat Tatilinize Tarih Katın: Xantos, Leton ve Patara

Yat Tatilinize Tarih Katın: Xantos, Leton ve Patara

Kendilerini muhteşem denizin ve güneşin kollarına konforlu bir yatta bırakmak isteyenler aynı zamanda kıyı kentlerini de görme konusunda kararlıdır. Farklı tatil planları yapılabileceği gibi yat kiralama seçeneği bağımsız davranmak isteyenler için ilk seçenekler arasında yer alır..

Her ne kadar Haziran, Temmuz ve ağustos ayları yat kiralamayı düşünenlerin ilk tercih ettikleri aylar olsa da izinlerin bittiği ve insanların artık işlerine dönmeye başladıkları Eylül ve Ekim ayları da değerlendirilebilir. Tatil planlarını bu aylara sarkıtanlar için Antalya yat turu ya da benzeri Güney bölgeleri oldukça avantajlı olabilir. Küçük ve tanıdık bir grup ile yapılacak bir tekne gezisi dinlenmenin yanında eğlenceyi de vadeder. Tatilciler bütçelerine göre yat ya da tekne seçebilecekleri gibi lüks yat kiralama da başka bir alternatiftir.

Bununla birlikte yatın nereden ve nasıl kiralanacağı konusunda mutabık kalındıktan sonra başlayan mavi yolculuk daveti oldukça cezbedicidir. Fethiye- Kaş – Kalkan gibi yat kiralama bölgelerinde Kekova körfezinin birbirinden güzel koylarını ziyaret ederken, güzel bir planlama ile Xantos, Leton ve Patara’nın doğal güzelliklerini de görme fırsatı bu deniz tatilinizi bir anda antik kentlere yapabileceğiniz kara turları ile çok yönlü bir aktiviteye dönüştürür.

Akdeniz’de Tekne Kiralama

Akdeniz bölgesi tekne kiralama hizmetleri ile masmavi bir denizin huzurunun yanı sıra tur boyunca Çamyuva, Tekirova, Phaselis, Olympos ve Kekova gibi dünyanın en güzel koylarını görme olanağı sunar. Toros dağlarının muhteşem manzarası ve eşsiz koylar eşliğinde geçen yolculuk tüm günlük kaygıları geride bıraktırır. Kaş tekne gezisi tercih edenler de Kekova bölgesinin eşsiz doğası ve antik kentlerinde olmanın keyfine varırken aynı zamanda koylarında denize girmenin ve güneşlenmenin tadını çıkarırlar.

Tekne ve yat gezisinin avantajı tüm gün denizde olabilmenin yanında kıyı kentleri ve koyları ziyaret edebilme avantajıdır. Tekne ya da yat gezisi ne vadeder? Tatilciler tatil planı yaparlarken önceliklerine dinlenmeyi koydukları gibi iyi yemek ve eğlence de planın bir parçasıdır. Hem sınırlı sayıda insanla bir arada olmak hem de otel konforunda ancak her gün farklı bir koy ya da sahilde uyanmak en büyük avantajdır.

Kaş Kalkan

Patara Antik Kenti

Antik bir kent olan Patara, Kaş ilçesine bağlı bir Likya kentidir. Tarihi M.Ö 1250 yıllarına dayanır. Zengin bir tarihi geçmişe sahip şehirde Bazilika, meclis binası deniz feneri ve antik tiyatro gibi kalıntılar ziyaretçilerini beklerken Patara turu ile Patara’yı gezmek keyiflidir. Patara tekne turu ile Patara’nın 18 km’lik kumsalında güneşin en güzel halini yakalamak ve görkemli antik tiyatrosunu görmek günlük kaygılardan uzaklaşmak için idealdir. En önemli doğal güzelliği ise Caretta Caretta kaplumbağaları yüzerken tatilcilere eşlik eder.

.En önemli doğal güzelliği ise Caretta Caretta kaplumbağaları yüzerken tatilcilere eşlik eder. Diğer yandan kaplumbağaların yumurtlama alanlarını görmek büyülü bir üreme öncesine tanıklık etmek gibidir. Denizinin sığ olması çocuklar için avantajken ince kumu sahili ipek bir örtü gibi örter. Genellikle rüzgârlı olması en sıcak aylarda bile ferahlık verir. Dalgalı denizi ise denizde oyun oynamak isteyenler için idealdir. Kaş Patara turu, doğal güzelliklerin yanında zengin tarihi geçmişiyle ziyaretçilerine huzurlu bir tatil vadeder.

Xanthos Antik Kenti

Fethiye’ye 46 km uzaklıkta olan Xanthos Likya, Bizans, Roma ve Arap gibi birçok farklı kültürün etkisinde kalmıştır. Zengin tarihi geçmişinden kalanların bozulmadan kalabilmesi için ise 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Fethiye bölgesi yat kiralama tatilinizde gündüz 4 saatinizi ayırarak kara yolu ile bu eşsiz tarihi şehri ziyaret edebilirsiniz.

Patara Antik Kenti

Letoon Antik Kenti

Xanthos tekne turu yapmaya karar verenler, muhteşem denizi ve doğasının yanında kentteki birçok kültür mirasını da görme imkanı yakalarlar.  Roma tiyatrosu Roma dönemine dair esintiler taşırken Kaş tekne turu sırasında çeşitli lahitleri ve kabartmalara rastlamak mümkündür. Antik çağlara dair zengin kaynakların yanında deniz ve doğanın bir arada olduğu diğer şehit Letoon şehridir. Bölgedeki koylardan en uygun olanından karaya çıkarak eşsiz antik kentleri ziyaret edebilirisiniz. Letoon antik kenti, Xanthos’a 4 km uzaklıkta olduğu için iki şehri aynı gün gezmek mümkündür. Şehir antik çağlarda Likya’nın dini merkezi olduğu için şehirde Leto, Apollon ve Artemis tapınakları kalıntıları yer alır. Letoon antik kenti mistik bir dünyanın kapılarını aralarken kalıntıların günümüze kadar korunmasında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının önemi büyüktür.

Mavi Yolculuk Blog Diğer Yazılar
Aşk Adası Galesnjak

Aşk Adası Galesnjak


Hırvatistan'daki büyüleyici Galesnjak adasını daha önce ziyaret etmiş miydiniz? Kalp şeklindeki bu küçük ad...
Mavi Yolculukta Krallara Yakışır Zengin bir Kahvaltı

Mavi Yolculukta Krallara Yakışır Zengin bir Kahvaltı


Bir yat kiralama, gurme bir şef tarafından sevgi ve özenle hazırlanmış çeşit çeşit lezzetin tadına bakmak i...
8 Adımda Yaz Tatilinin Tadını Sonuna Kadar Çıkarın!

8 Adımda Yaz Tatilinin Tadını Sonuna Kadar Çıkarın!


Deniz üzerinde geçirilecek efsanevi ve bir o kadar da sınırlı olan kıymetli vaktimizi dakika dakika değerle...