Türkiye ve Yunanistan'da Lüks Gulet Yat Kiralama
Tek Yön Marmaris – Fethiye Mavi Tur

Tek Yön Marmaris – Fethiye Mavi Tur

7 Gece Marmaris Mavi Yolculuk Rotası

Bölge: Marmaris
Süre: 7 Gece
Liman: Marmaris

Marmaris
Marmaris

Marmaris, artan yapılaşmaya rağmen, şehir merkezinde denize girebileceğiniz Türkiye’deki nadir kasabalardan biri olarak öne çıkmaktadır, bunun başlıca sebebi çevre ve su arıtma tesislerinin kurulmasıdır. Temiz denizleri ve sakin koyları keşfetmek isteyenler için birçok gulet gezisi düzenlenmektedir. Küçük Asya’nın tarihi dokusunu hissedebileceğiniz Marmaris’in hareketli çarşısında bir gezintiye çıkın ve kendinizi bambaşka bir dünyada hissedin. Yeni oteller ve apartmanlarla genişleyen Marmaris, eski şehir bölgesiyle hala o köy atmosferini korumaktadır.

Marmaris, zengin bir mağaza ve restoran çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta olup, birçoğu uluslararası lezzetler sunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan en önemli tarihi yapı ise kale. İyonyalılar tarafından ilk kez inşa edilen bu kale, 1522’de Osmanlılar tarafından yeniden yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın şehri fethetmesinin ardından bugün hala ziyaret edilebilen birçok yapı inşa edilmiştir.

Turunç
Turunç

Marmaris’ten çıktıktan sonra karşılaşacağınız koylar arasında Turunç ve Kumlubük plajları bulunmaktadır. Turunç Koyu, mavinin özel bir tonu ile boyanmış güzel bir denizi barındırır. Burada, suda çivit mavisi, kristal mavisi ve gökyüzünün mavisi gibi mavinin tüm tonlarını görebilirsiniz. Turunç, serinlik getiren uzun çam ağaçlarıyla çevrili deniz kıyısına sahiptir. Hava her zaman güneşli olmasına rağmen aşırı sıcaklık hissi vermez. Bölge, nar, dut, erik ve narenciye ağaçlarıyla zenginleştirilmiştir. Turunç isminin narenciye anlamına gelmesiyle birlikte, bölgede narenciye ağaçlarını bolca görebilirsiniz. Ayrıca, sardunyalar, zakkumlar ve begonyalar gibi diğer bitkiler de bölgeye renk katmaktadır. Turunç, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile Mavi Yolculuk rotasında mutlaka görülmesi gereken duraklardan biridir.

Ekincik
Ekincik

Ekincik, Marmaris ve Göcek arasında yer alan ve guletler için popüler bir durak olan bir koydur. Yeşilliklerle çevrili güzel Ekincik köyü ve inşaatlardan bozulmamış, temiz koyuyla dikkat çeker. Çevreniz ormanlarla çevrili olacak ve önünüzde ise güzel bir plaj ve deniz bulunacak. Batı tarafında yer alan Semizce, Kargı ve Karaçay gibi popüler duraklama ve geceleme koyları bulunmaktadır. Ekincik limanında, Köy Önü olarak bilinen iki demirleme yeri bulunur ve burada teknelerin demirleyebileceği bir iskele mevcuttur.

Dalyan / Kaunos / İztuzu
Dalyan / Kaunos / İztuzu

Dalyan, Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan ve antik çağlarda Calbis olarak adlandırılan doğal bir kanalın kıyısında yer alan şirin bir tatil beldesidir. 1998 yılında bölge, turizmin gelişmesi ve çevreye yönelik tehlike tehdidi nedeniyle devlet tarafından özel koruma alanı ilan edilmiştir. Dalyan’da kanal boyunca sıralanan tekneler, İztuzu sahil şeridi, Kaunos antik kenti, kaya mezarları ve çamur banyosu gibi zengin tarihi ve doğal güzellikleri turistlere sunmaktadır.

Kaunos Antik Kenti, Dalyan’dan tekneyle ulaşılabilen ve kısa bir yürüyüşle erişilebilen bir yerdir. Kaunos, geçmişte önemli bir ticaret limanı olarak bilinir, ancak zamanla alüvyonlar tarafından doldurulan limanıyla stratejik önemini yitirmiştir. Dalyan’dan görülebilen kaya mezarları, Likya tipi mezarlarda yer alan ve kaya yataklarına yerleştirilen ölülerle doludur.

İztuzu sahili, Caretta Caretta kaplumbağaları sayesinde ünlüdür ve sahilin bir tarafında İztuzu plaj tesisleri, diğer tarafında ise Dalyanağzı plaj tesisleri yer alır. Bu güzel sahil şeridi dört kilometre boyunca uzanır ve çamur düzlüklerinin etrafında dolanan 5,4 kilometrelik bir kıyı şeridi ile labirent benzeri bir manzara sunar. Dalyan çevresindeki kıyılarda, her mevsim, bir metreye kadar uzunlukta kaplumbağalar görme şansınız bulunmaktadır.

Sarıgerme
Sarıgerme

Sarıgerme, Dalaman’a yakın konumu ve modern konaklama tesisleriyle uluslararası alanda hızla popülerleşen bir turizm merkezi haline gelmiştir. İnce kumu ve çam ağaçları ile çevrili güzel plajı, yüzyıllardır devam eden bir etkileşim sunmaktadır. Ziyaretçi tekneleri, Baba Adası’nın kuzeydoğusunda yer alan küçük bir kayalık koya demir atar. Deniz, temizliği ve berraklığı ile dikkat çeker. Adanın kuzey ucuna yakın bir mağara, adayı bir baştan diğer başa geçer. Tepenin zirvesinde ise bir kule kalıntısı bulunur. Dalaman’ın düz platosu, Kapıdağ Yarımadası’na doğru yükselmeye başlar ve Kurtoğlu Burnu’na ulaşmadan önce 500 metre yüksekliğe ulaşır. Bu noktadan sonra, Fethiye Körfezi’nin sakin suları başlar ve bu körfez, Mavi Yolculuk tekneleri için en popüler koy ve adalara sahiptir.

Ağa Limanı & Kocabük
Ağa Limanı & Kocabük

Ağa Limanı, küçük ve büyük olmak üzere iki ayrı limandan oluşur. Her iki liman da güzel bir plaj alanına açılır, ziyaretçilere kristal berraklığında sularında yüzme ve kıyıda güneşlenme fırsatı sunar. Büyük Ağa Limanı’ndan yukarıya doğru bir yol çıkar; bu yol, ziyaretçileri Köyiçi bölgesinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi kalıntılara götürür. Ayrıca, bir başka yol batıdaki tepeye ve oradan Kapıdağ Yarımadası’nın içinde yer alan ve çevresinde birkaç evin bulunduğu göle ulaşır. Bu göl etrafındaki manzara ise ziyaretçilere muhteşem bir doğal güzellik sunar.

Kocabük, Ağa Limanı’nın devamında yer alır ve Göbün Adası üzerinden Göcek Körfezi’ne açılan bir diğer gözde destinasyondur. Kocabük’ün suları ve çevresi, bölgeye has zengin bitki örtüsü ve deniz yaşamı ile dikkat çeker. Göcek Körfezi’nin kendisi gibi, Kocabük ve çevresindeki koylar da 1988’den beri Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bu, bölgenin doğal ve kültürel değerlerinin korunmasına yardımcı olmakta ve sürdürülebilir turizme olanak tanımaktadır.

Göbün & Kleopatra Koyu
Göbün & Kleopatra Koyu

Göbün Koyu, Domuz Adası’nın güneyinde yer alan ve çam ile zeytin ağaçlarıyla çevrili, sakin bir koydur. Dar bir girişe sahip olan bu bölge, antik kalıntılar ve kaya mezarlarının bulunduğu uzun bir koyu içerir. Koy, günlük gezi rotalarının dışında kalmasıyla bilinir ve Mavi Yolculuk tekneleri veya yatlar için popüler bir durak noktasıdır.

Kapı ve Hamam koyları ise Göcek rotasındaki en popüler noktalardan bazılarıdır. Her iki koy da sakin sularıyla yüzme havuzunu andırır ve adanın zeytin ağaçları arasında dolaşırken eski bir duvarla karşılaşabilirsiniz. Bu duvar, Kapıdağ’daki antik kentleri korumak amacıyla inşa edilmiş ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Tepeye çıkıp, duvarın etrafını dolaşan yolları takip edenler, Gökgemile limanı ve açık denizin muhteşem manzaralarını görebilirler.

Hamam Koyu’na yapılan bir yürüyüş ise, ziyaretçileri bir zamanlar Kleopatra’nın yıkandığına inanılan hamam kalıntılarına götürür, bu nedenle koy, Kleopatra’nın Koyu olarak da bilinir. İskelenin yanında, kısmen su altında kalmış eski bir manastırın kalıntıları bulunur

Domuz Adası
Domuz Adası

Domuz Adası, adını bir zamanlar burada yaşadığına inanılan yaban domuzlarından almaktadır. Aynı zamanda, burada yaşayan bir prense atfen Isla Principe olarak da adlandırılan bu ada, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Koyun ortasında, Likya ve Roma dönemlerine ait kalıntıların bulunduğu 30 ila 40 metre çapında sığ bir alan vardır. Bu kalıntılar, su yüzeyinin bir metre altına kadar ulaşır ve üzerlerinde yüzmek, özellikle şnorkel ile, oldukça keyiflidir. Adanın koyu rüzgârdan korunaklı olduğu için tekneler buraya rahatlıkla demir atabilir ve bağlanabilir.

Tersane Adası
Tersane Adası

Tersane Adası, Göcek Körfezi’ndeki en büyük ada olup, adını adadaki gözetleme kulesi ve tersaneden alır. Tersane Koyu, körfezdeki en büyük koydur ve 1922 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi sonrası bölgede ağırlıklı olarak Rumlar yaşamıştır. Koyun arkasındaki düz arazide, evlerin ve bir kilisenin kalıntıları bulunur. Kısa bir yürüyüşle başka bir koya ulaşılabilir. Denizciler, günlük tekne turları ve Mavi Yolculuk için bu koyları sıklıkla ziyaret ederler ve bu koylara “yaz” ve “kış” adını vermişlerdir.

Kızılada & Şövalye Adası
Kızılada & Şövalye Adası

Şövalye Adası, Fethiye Körfezi’nin ağzında stratejik bir konumda bulunur ve adeta körfezi koruyormuş gibi durmaktadır. Tarih boyunca Aziz John Şövalyeleri gibi önemli tarihi figürlerin yerleşim yeri olmuş, adada bugün bile yazlık evler, moteller ve kafeler içeren küçük bir yerleşim alanı bulunmaktadır. Adanın zengin tarihi, ziyaretçilerine hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusunu bir arada sunarak, bölgeden geçenler için popüler bir durak noktası haline gelmiştir. Özellikle 12 Adalar’dan dönenler için adeta bir mola yeridir.

Fethiye
Fethiye

Eğer tüm yerler ve tüm denizler tek bir renkle anılsaydı, turkuaz renginin timsali olurdu. Turkuaz, içinde yeşilden daha fazla renk barındıran ve Türk çini işçiliğinde kullanılan bir mavi tonudur. Fethiye’nin denizi, mavinin en güzel tonunu barındırır. Şehrin keyifli çarşısında dolaşırken, dar gölgeli sokakları ve küçük meydanları sizi adeta geçmişe götürür. Antik çağlarda burada bulunan Telmessos şehri, Likya’nın batı sınırındaki en önemli kentlerden biriydi. Fethiye, tarih, kültür, doğa, plajlar, su sporları, yamaç paraşütü, etkileyici tarihi yerler, koylar, gastronomi ve alışveriş gibi birçok zenginliği bir arada sunuyor.

Talep Gönder: Tek Yön Marmaris – Fethiye Mavi Tur

Bu rota yalnızca özel yat kiralama için geçerlidir. Kabin kiralama talepleriniz ve daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

*Gerekli Alanlar
Hala Sorunuz mu var?

Guletbookers merkezi Bodrum - Türkiye'de olan, her ihtiyaca uygun kiralık yat filosu ve avantajlı fiyatları ile
unutamayacağınız anlardan oluşan mavi tur ve yat turu deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan bağımsız bir şirketidir.

Yat Kiralama Talebi

Sorunsuz İletişim için WhatsApp üzerinden iletişime geçin.

gulet@guletyatkiralama.com

+90 (530) 941 40 85

Yardım & Destek

Uzmanlarımız ile görüşerek, daha fazla seçeneğe göz atın.

tr@guletyatkiralama.com

+90 (539) 598 28 77

Tursab A:8324 - Seyahat Acentası
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği
Bodrum Deniz Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
Google'ı Seviyoruz
Yat Kiralama Talebi Yat Kiralama Talebi Bizi Arayın Bizi Arayın İletişim Formu İletişim Formu
Guletbookers Support