Guletbookers Gulet Yatların Yeni Sezon Hazırlığı

Gulet Yatların Yeni Sezon Hazırlığı

Bildiğiniz gibi kış aylarında turizm bölgeleri, yaz sezonuna yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Birçok yer bu boş zamanı, bazı yenileme işlemleri ile tadilat yapmak için kullanırlar.

Oteller, restoranlar, barlar, kafeteryalar ve tabii ki yatlar. Boya yenileme, yeni dekorasyonlar ve tamirler yoğun geçecek yaz sezonu için çok önemlidir. Yatlar hakkında bu süreç komple makine dairesinden başlayıp, tüm gövde üzerinde özel işlemler ile devam edebilir.

Birçok gulet, bu tür değişikliklerle ve yeni eklemelerle kategorilerini değiştirebilir. Bu yazımızda bir gulet‘in yeni sezonda müşterilerine en iyi hizmeti ve konforu sunmak için yaptığı hazırlığını anlatıyoruz.

Yenilik ve Yenileme

Gulet yatlar, insanlara geniş mavi denizlerde olağan dışı ve fantastik yaz tatili sunan çok lüks ahşap tekneler olarak anılmaktadır. Tuzlu sulara, rüzgarlara ve dalgalara karşı güvenli ve güçlüdürler. Bu dayanıklı yatlar için bakım ve onarım çok önemlidir. Genellikle sezonun sonunda guletlerin çoğu, ahşap oldukları için kimyasal boya ve koruyucu maddeler kullanılarak tam bir bakımdan geçirilmesi geçirilir. Bu işlem için guletler tersanelere çekilmektedir. Yatın özellikle deniz içerisinde kalan alt tarafının yosun ve deniz bitkilerinden temizlenmesi gerekir.

Gulet Yatların Yenilenmesi

Temizleme işleminden sonra, yosun ve deniz bitkilerinin oluşmasını engelleyen kimyasal maddeler kullanılarak yüzey tekrar koruma altına alınıyor. Bu işlem yatlar için en yaygın bakım uygulamasıdır. Bazı guletlerin mutfağında, güverte alanında, kabinlerinde, duşa kabinlerinde ve tuvaletlerinde gerekli görülmesi üzerine yenilenmesi gerekebilir. Yat sahibi bu tür alanların tasarımı değiştirir yada daha kullanışlı hale getirirse gulet, misafirleri için daha lüks ve konforlu hale gelir.

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Guletler adım adım yenilenir ve onarılır ve son olarak tekrar denize indirilir. İlk seyir, mekanik ve elektrik aksamların performansları gözlemek ve denemek için bir ölçüt niteliği taşır. Tüm temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri tekrar limana yanaştıktan sonra yapılır. Gulet için detaylı temizlik işlemleri çok önemlidir. Sadece misafirler için değil, mürettebat için de geçerlidir. Bu işlemler için kimyasal dezenfektan ve antibakteriyel ürünler kullanılarak gerçekleştirilir.

Türkiye'de Mavi Yolculuk

Temizlik profesyonel personel tarafından yapılmaktadır, eğer standartlara uymayan bir durum sözkonusu ise kaptan bu konuda bilgilendirilir. Bu dezenfeksiyon işlemi sadece bir kez yapılmaz, en çok kullanılan alanlar için günlük rutin temizlik ve kontrol listesi bulunur. Gulet mürettabatı her gün bu liste üzerinden kontrollerini yaparlar.

Rutin olarak yapılan bu işlemlerin haricinde ise, düya çapındaki Covid-19 sebebiyle tekne sahipleri  pandemi önemlerini almaya başladılar. Bu konudaki çalışmalar TYBA (Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği) tarafından organize edilip, dezenfeksiyon işlemleri büyük bir titizlik ve dikkat ile yapılmaktadır.

Yat kiralama yaz sezonunda çok popüler ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Mavi yolculuk için mürettabatlı yat kiralama talepleri gün geçtikçe artıyor. Bu sebeble guletlerin sahipleri her sezon başında konukları için, daha konfrolu ve modern yaşam alanları sunmak, hizmet standartlarını yükseltmek için çalışmalar yapıyor.

Mavi Yolculuk Blog Diğer Yazılar
En Güzel Gulet Yat Kiralama Dönemi

En Güzel Gulet Yat Kiralama Dönemi


2021 yaz sezonu tüm hızıyla devam ederken bazıları için sezon sona ermiş bazıları için de tatil dönemi daha...
En Popüler Yat Kiralama Bölgeleri

En Popüler Yat Kiralama Bölgeleri


Türkiye, birbirinden güzel tatil yerleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken sahillere ve belde...
Yunan Adalarında Yer Alan En İyi Su Ürünleri Restoranları

Yunan Adalarında Yer Alan En İyi Su Ürünleri Restoranları


Türk sahillerinin güzelliğinin yanında, komşu ülke Yunan sahilleri de oldukça ilgi çekicidir. Yunanistan’ın...