Türkiye ve Yunanistan'da Lüks Gulet Yat Kiralama
14 Gece Türkiye & Oniki Adalar Mavi Tur

14 Gece Türkiye & Oniki Adalar Mavi Tur

14 Gece Bodrum Mavi Yolculuk Rotası

Bölge: Bodrum
Süre: 14 Gece
Liman: Bodrum

Bodrum
Bodrum

Bodrum, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Antik adı ‘Halikarnas’ olan bu kent, MÖ 5. yüzyılda yaşamış ve ‘Tarihin Babası’ olarak bilinen Herodot’un doğum yeridir. Ayrıca, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Kral Mausolos’un (MÖ 350) Mozolesi, bu kentte yer almaktadır. Bodrum’da Klasik Dönem’den günümüze ulaşan tek yapı ise Amfitiyatrodur. Bodrum’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir diğer tarihi yapı ise Aziz Petrus Kalesi’dir. Orta Çağ’a dayanan bu kale, bölgenin en iyi korunmuş eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Bodrum limanı, şehre hizmet veren Bodrum-Milas Uluslararası Havalimanı’na (BJV) yalnızca 20 dakika uzaklıktadır.

Kos
Kos

Turkuaz suların sonsuz kumsalları, yemyeşil bitki örtüsü ve bolca akan dereler, antik ve ortaçağ anıtları, İtalyan mimarisinin görkemli binaları; tüm bu güzellikler, Kos adasını tanımlayan özellikler arasında yer alır. Oniki Ada Grubu’nun üçüncü büyük adası olan ve Türkiye kıyılarından sadece 4 mil uzakta bulunan Kos, zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeker.

Adanın adı, efsaneye göre eski bir kral olan Merops’un kızı Koos’tan gelmektedir. Aynı zamanda “Tıbbın Babası” olarak bilinen Hipokrat’ın (MÖ 460-377) doğum yeri olan Kos, Neolitik dönemden (MÖ 5-4. binyıl) itibaren yerleşim görmüş bir adadır. 14. yüzyılda, Aziz John Tarikatı’na bağlı Hospitaller Şövalyeleri adayı ele geçirmiş, eski kalelerin surlarını güçlendirmiş ve yeni kaleler inşa etmişlerdir. Türk işgali sırasında ada, Şövalyeler ve Venedikliler gibi birçok istilacının saldırısına uğramıştır. İtalyan yönetimi döneminde (1912-1945), adada birçok anıtsal kamu binası inşa edilmiştir. Kos, 1948 yılında resmi olarak Yunanistan’a bağlanmıştır.

Telendos / Kalimnos
Telendos / Kalimnos

Telendos, Kalimnos’un kuzeybatısında, huzur veren bir atmosfere sahip küçük bir ada olup, yalnızca 5 km² alan kaplar ve 700 metre uzunluğundadır. Kalimnos’un Myrties köyünden kısa bir mesafede bulunan bu ada, sadece 60 kadar kişinin yaşadığı sakin bir yaşam sunar. Telendos, antik dönemlerden bu yana, özellikle MS 6. yüzyıla kadar Kalimnos’un bir parçası olarak kabul edilmiştir. Ancak MS 554’teki büyük bir deprem sonucunda Kalimnos ile Telendos arasındaki alan denizin altına gömülmüş ve iki ada ayrılmıştır.

Telendos’ta tek bir köy bulunmakta ve bu köy, Kalimnos ile Telendos arasındaki boğaza karşı muhteşem manzaralara sahip. Adanın güney kısmında, Bizans dönemine ait ev kalıntıları ve hoş bir çam ormanı yer alır. Ai Giorgis şapelinde gün batımını izleyebilir, erken Hıristiyan nekropolünü ve Agios Konstantinos kalesini ziyaret edebilirsiniz. Chochlakas, Plaka, Potha ve Paradise plajlarında yüzmek için ideal yerlerdir. Dalış tutkunları, Kalimnos ve Telendos arasında kalan antik batık şehri keşfetmek için bu bölgeye gelirken, doğa yürüyüşü, tırmanma veya zıpkınla balık avlama gibi etkinlikler de tercih edilebilir. Myrties’ten kalkan küçük tekneler, adanın güzelliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçilere Kalimnos ve çevresine turlar düzenlemektedir.

Leros
Leros

Leros, Yunan mitolojisinde Artemis’in adası olarak bilinir ve sakin bir tatil deneyimi için idealdir. İtalyan mimarisi ile öne çıkan evleri, kristal berraklığında suları ve güzel plajlarıyla dikkat çeker. Adanın doğal güzellikleri, korunaklı koylarını, zengin çam ve zeytin bahçelerini, alçak düzlükleri ve tatlı su akıntılarını kapsar.

Leros’un tarihi, Neolitik döneme dayanır ve antik çağlarda İyonya yerleşimi olarak önem kazanmıştır. Erken Hıristiyanlık döneminde ada, kıyı boyunca genişlemiş ve 1309’dan 1522’ye kadar Hospitaller Şövalyeleri tarafından yönetilmiştir. İtalyan egemenliği altına girdiği 1912 yılına kadar, ada stratejik konumu ve doğal limanıyla dikkat çekmiştir.

1948’de Yunanistan’a bağlanan Leros, İç Savaş ve diktatörlük yıllarında bir sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Bugün Leros, ziyaretçilerine huzurlu ve doğayla iç içe bir tatil sunan, tarih ve kültürle dolu bir destinasyondur.

Patmos
Patmos

Patmos, ‘Kıyamet Adası’ ya da ‘Ege’nin Kudüs’ü’ olarak bilinir: İsa’nın havarilerinden biri olan ve MS 95 yılında Roma İmparatoru Domitian tarafından bu adaya sürgün edilen Teolog Yuhanna, Yeni Ahit’in son kitabı olan ‘Vahiy Kitabı’nı adanın mağaralarından birinde yazmıştır.

Bugün bilinen adıyla ‘Kıyamet Mağarası’, Yunanistan’ın en tarihi ve etkileyici yerlerinden biridir. Kutsal Hristodoulos, 1088 yılında Teolog Aziz John Manastırı’nı kurmuştur. Zamanla ada gelişmiş ve ilk konaklar 16. yüzyılın sonunda, Patmos Ruhban Okulu (ya da Patmian Okulu) ise 1713 yılında inşa edilmiştir. Ada, 1948 yılında resmen Yunan toprağı olmuştur.

Bu küçük geleneksel kasaba, İlahiyatçı Aziz John Manastırı etrafında inşa edilmiştir ve Ege’de bulunabilecek en güzel ve en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından biridir. Yan yana inşa edilmiş evler, yüksek pencerelere sahiptir ve Petrokopio (taş ocağı anlamına gelir) ve Manolakas’tan gelen taşlarla inşa edilmiş, 15-17. yüzyıllardan kalma düzinelerce kiliseyi bulabileceğiniz dar, labirent gibi Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer bırakır. Çatılar, selvi ağacından ve alternatif olarak astivi (Patmos’a özgü bir tür çalı), deniz yosunu ve çamurdan yapılmış katmanlardan oluşmaktadır.

Lipsi
Lipsi

Lipsi, Oniki Ada grubunun kuzeyinde yer alan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken, sakin bir Yunan adasıdır. Patmos ve Leros arasında konumlanan bu adalar grubu, Natura Networking Programına dahil olarak çevresel değerleri koruma altına alınmıştır. Lipsi adası, yirmi ada ve adacığın en büyüğü olup, ziyaretçilere huzur dolu bir deneyim sunar.

Tarih öncesi çağlardan itibaren yerleşim gören ada, özellikle 1669 yılında Giritli Elias tarafından kurulan Lipsi köyü ile tanınır. Geleneksel mimarisi, dar sokakları ve sıcakkanlı insanları ile Lipsi, ziyaretçilere gerçek bir Yunan adası hissiyatı sunar. 1948 yılında Yunanistan’a bağlanan ada, sakin ve huzurlu bir yaşam tarzıyla bilinir.

Lipsi’nin çarpıcı kumsalları, berrak denizi ve zengin flora ve faunası, adayı doğa severler ve sakin bir kaçış arayanlar için ideal bir destinasyon yapar. Yerel halkın sıcak misafirperverliği ve lezzetli Yunan mutfağı, ziyaretçilere unutulmaz anılar bırakır. Yürüyüş yapmak, yüzmek, güneşlenmek veya basitçe adanın güzelliklerini keşfetmek isteyenler için Lipsi, kaçırılmaması gereken bir cennettir.

Kalimnos
Kalimnos

Kalimnos, 19. yüzyılda Yunan sünger toplama ticaretinin merkezi olması nedeniyle “deniz süngeri toplayıcılarının adası” olarak tanınmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, adanın sünger toplama faaliyetleri iç ve dış pazarlar için devam etmiş, Kalimnos’u bu alandaki tek Yunan adası yapmıştır. Tarih boyunca Kalydnae adaları olarak bilinen Kalimnos ve Leros, ilk olarak Küçük Asya’dan gelen Karesler tarafından iskân edilmiştir.

1306 yılında Hospitaller Şövalyeleri tarafından fethedilen ada, 1522’de Türklerin eline geçene kadar onların yönetiminde kalmıştır. 1912’de İtalyanlar tarafından ele geçirilen ada, 1948’de Yunanistan’a katılmıştır. Günümüzde Kalimnos, alternatif tatil anlayışı ve tırmanma, dalış, dağcılık gibi aktiviteleri ile ünlüdür ve bu özellikleri ile dünya çapında tanınmış bir turizm destinasyonudur.

Pserimos
Pserimos

Pserimos, küçük bir alanı kaplayan ve sakin bir nüfusa sahip bir ada olarak, ziyaretçilere sakin ve huzurlu bir kaçış sunar. Antik dönemlere ait kalıntıların varlığı, ada üzerindeki tarihi varlığı göstermekte ve ziyaretçilere kültürel bir derinlik sunmaktadır. Adanın batısında yer alan ve kayalık yapısıyla bilinen Platy adacığı ve Nekrothiki gibi noktalar da Pserimos’un doğal güzelliklerine katkıda bulunur.

Adanın her plajı, ziyaretçilere temiz ve berrak sularıyla yüzme fırsatı sunar. Özellikle Vathys Koyu’ndaki plaj, güzelliği ve suyunun kalitesiyle ön plana çıkar. Pserimos’un bu özellikleri, adaya gelenler için rahatlatıcı ve yenileyici bir deneyim olanağı sağlar. Küçük bir ada olması, yoğun turizm baskısından uzak, doğal ve autentik bir atmosfer sunmasını sağlar.

Nisyros
Nisyros

Nisyros, Ege Denizi’nde yer alan ve turizmin etkisi altına girmemiş, doğal güzellikleriyle dikkat çeken adalardan biridir. Mitolojik bir hikayeye göre, Nisyros Devler ve Tanrılar arasındaki epik savaş olan Gigantomachy sırasında yaratılmıştır. Poseidon’un, Dev Polyvotis’i yenen ve onu Ege Denizi’ne batıran kaya parçası, Nisyros adasını oluşturmuştur. Bu efsane, ada üzerindeki volkanik aktivitenin, mağlup devin öfkeli nefesleri olarak anlatılır. Nisyros, Yunanistan’daki volkanik merkezler arasında en yenisi olup, Milos, Santorini ve Methana ile birlikte halen aktif olan bir volkanik merkezdir. Antik dönemlerde, Nisyros sakinleri yakınlarındaki Gyali adasından çıkardıkları obsidyenle önemli bir ticaret geliştirmiştir.

Adanın başkenti ve limanı olan Mandraki, inanılmaz Arnavut kaldırımlı meydanları ve dar sokakları ile ünlüdür. Bu sokaklar, ahşap balkonlu, iki katlı, beyaz veya renkli evlerle süslüdür. Bu evler, yerel volkanik kayadan inşa edilmiş ve ponza taşıyla yalıtılmıştır. Adaya vardığınızda, yanardağın etkileyici manzarası sizi karşılar. Yanardağın kalderasına yürüyebilir ve fokurdayan buhar bacalarını gözlemleyebilirsiniz. Kalderanın dibinde, her biri kendi adına sahip, iyi durumda olan on krater bulunmaktadır. En büyük ve en etkileyici olanı “Stefanos” adıyla bilinir ve elips şeklinde bir yapıya sahiptir. Volkan, 2,400 metre uzunluğunda ve 950 metre genişliğinde bir vadi (kaldera) oluşturur.

Tilos
Tilos

Tilos’un engebeli ve dağlık arazisi, yoğun ormanlık sırtları, dağlık manzaraları ve yeşil vadileri, dört yüz çeşit çiçek ve ot türüne ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda Bonelli kartalları, şahinler, bülbüller, saka kuşları, balıkçıllar ve arı kuşları gibi nadir kuş türlerinin yaşam alanı olmaktadır. Adada aynı zamanda pitoresk köyler ve büyüleyici plajlar bulunur. Tilos, Avrupa’daki son cüce fillerin yaşadığı yer olarak bilinir; bu filler yaklaşık 45.000 yıl önce adada ortaya çıkmış ve 4.000 yıl önce soyları tükenmiştir.

Tilos’un tamamı, bir ekolojik park olarak kabul edilmekte ve çeşitli uluslararası anlaşmalarla korunmaktadır. Antik dönemlerde, Tilos şifalı bitkileriyle tanınmış ve Klasik Antik Çağ’da, ünlü bir antik şair olan Irinna’nın yaşadığı dönemde ün kazanmıştır.

Megalo Chorio, adanın başkenti olup limanın 7 km kuzeybatısında konumlanmıştır. Bu küçük kasaba, bozulmamış geleneksel mimarisiyle dikkat çeken taş evleriyle ünlüdür. Dar sokaklarında yürümek, ziyaretçilere keyifli ve huzurlu bir deneyim sunar. Ortaçağ’dan kalma bir kale, antik tepedeki Tilos kasabasının yerine inşa edilmiştir ve adanın zengin tarihini yansıtmaktadır.

Halki
Halki

Halki, adını antik dönemlerde adada bulunan bakır madenlerinden (chalkos) alır ve 1983 yılından itibaren dünya çapında gençler için “Barış ve Dostluk Adası” olarak tanınmaktadır. Bu ada, sakin bir ortamda keyifli bir konaklama fırsatı sunarak, ziyaretçilerine huzurlu bir deneyim vaat eder. 19. yüzyılın sonlarında, ada sakinleri gemicilik ve deniz süngeri ticaretiyle meşgul olmuş ve bu sayede Halki zenginleşmiştir. Rodos’un tarihi yolunu paylaşan Halki, 1948 yılında Yunan devletine entegre olmuştur.

Nimporio, adanın başkentidir ve kristal mavisi denize bakan bir amfitiyatro şeklinde inşa edilmiş olup, pitoresk sokakları ve eşsiz mimari unsurlarıyla süslenmiş evleriyle dikkat çeker. Bu, Yunanistan’ın en güzel neoklasik kasabalarından biri olarak kabul edilir. Chorio ise eskiden adanın antik başkenti olup, korsan tehditlerinden korunmak amacıyla Hospitaller Şövalyeleri tarafından güçlendirilmiş bir kale yanına inşa edilmiştir. Korsan tehdidi azaldıkça, yerel halk Nimporio’yu veya Halki’yi (1850-1870) kurmuş ve muhteşem konaklar inşa etmiştir. Bu konaklar bugün adanın geçmişteki zengin ve müreffeh zamanlarını yansıtmaktadır.

Rodos
Rodos

Rodos, Yunanistan’ın dördüncü büyük adası olarak, Girit, Evoia ve Midilli’den sonra gelen ve yılda bir milyondan fazla turisti ağırlayan bir destinasyondur. 1.398 kilometrekarelik bir yüzölçümü ve 220 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan adanın, zengin bir tarihi ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Köyler, arkeolojik alanlar ve olağanüstü güzellikteki bir ortaçağ kenti, ada üzerindeki sonsuz sahil şeridi ve çam ormanlarıyla birleşerek eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Rodos’un tarihi, Miken dönemine kadar uzanmaktadır ve dördüncü yüzyılda, Lysippus’un öğrencisi Rodoslu Lindoslu Chares tarafından yapılan ünlü Rodos Heykeli ile büyük bir refah dönemi yaşamıştır. Ancak M.S. 155 yılındaki yıkıcı deprem, Persler, Araplar, Sarazenler ve Selçuk Türkleri gibi birçok fatihin adayı ele geçirmesiyle sonuçlandı. 1309 yılında Hospitaller Şövalyeleri, adayı satın aldı ve Avrupa’da benzeri olmayan tahkimatlar ekleyerek kaleyi restore etti. Bu kale, 1522’de Türkler tarafından fethedilene kadar şövalyelerin merkezi olarak kalmıştır. 1912 yılında İtalyanlar tarafından işgal edilen Rodos, 1948 yılında Yunan devletine bağlanmıştır.

Rodos’un başkenti, M.Ö. 408 yılında kurulmuş ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Şehir, eski ortaçağdan kalma müstahkem şehir ile eski neoklasik binalar ve diğer modern yapılarla harmanlanmıştır. Ortaçağ kenti, UNESCO Dünya Mirası Anıtı olarak kabul edilmiş ve merkezi liman etrafında yarım daire şeklinde inşa edilmiştir.

Panormitis / Simi
Panormitis / Simi

Panormitis, Simi adasının güney kesiminde, huzurlu ve kutsal bir yer olarak bilinir. Adanın en ünlü ve ruhani yerlerinden biri olan Taxiarchis Michail Panormitis manastırı, birçok kişi tarafından ziyaret edilir. Bu ziyaretçiler, gümüş ve altınla süslenmiş Başmelek Mikail’in mucizevi ikonası önünde ibadet etmek veya dua etmek için Simi’ye gelirler. Bu ikona, Panormos Körfezi’nin köşesinde, Oniki Ada’nın en önemli manastırlarından biri olarak kabul edilen manastırda saklanmaktadır.

Manastırın girişinde, 1911 yılında inşa edilen ve çok renkli, görkemli bir çan kulesi bulunmaktadır. Manastır kilisesi ise 1783 yılında inşa edilmiş ve içerisinde nadir bulunan 18. yüzyıl duvar resimleri, kaburgalı tonozlar ve 1787’den kalma özenle oyulmuş ahşap ikonostasisi bulunan geniş, tek nefli bir bazilika olarak dikkat çeker. Bu detaylar, manastırın zengin tarihi ve dini mirasını yansıtır ve burayı sadece bir ibadet yeri olmanın ötesinde, sanat ve mimari açıdan da değerli bir yer haline getirir.

Simi
Simi

Simi, Yunanistan’ın en büyük ve en güzel neoklasik köylerinden birine sahip olan kozmopolit bir ada olarak bilinir. Tarih öncesi çağlardan bu yana yerleşim görmüş olup, zengin bir efsane geleneğine ve kültürel mirasa sahiptir. Kral Nireas’ın Truva Savaşı’na katılımı ile ilgili efsaneler, adanın mitolojik geçmişine dair anlatılar arasında yer alır. Yerel halk, deniz süngeri toplama ve gemi inşa etme gibi denizle ilgili faaliyetlerle uğraşmış ve bu nedenle Türk işgali döneminde (1522’den itibaren) sultandan ayrıcalıklı muamele görmüştür. O dönemde, eğitim ve kültür merkezleri olarak Agia Marina Okulu ve Aigli Okuma Odası kurulmuştur.

Simi’nin başkenti, deniz kenarındaki ve tepelerdeki çok renkli neoklasik binalarıyla ünlü olan Gialos ve Chorio olmak üzere iki büyük ilçeden oluşur. Gialos, adanın limanı olarak bilinir ve ziyaretçileri büyüleyici mimarisiyle etkiler. Chorio ise adanın daha büyük bölgesidir ve iki ilçeyi birbirine bağlayan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki asfalt yolun yanı sıra, Kali Strata adında yokuş yukarı çıkan 500 geniş taş basamaktan oluşan bir yol bulunur. Kali Strata, adanın en büyük ve ihtişamlı konakları tarafından çevrelenmiştir ve adanın tarihi ve mimari zenginliğini gözler önüne serer.

Bozburun
Bozburun

Bozburun, Hisarönü Körfezi’nde yer alan ve özellikle doğal güzellikleriyle ve sakin atmosferiyle tanınan bir diğer beldedir. Bölge, turkuaz ve lacivert tonlarında berrak suları ve tropikal denizlerin mercan renklerini andıran doğal ortamıyla ünlüdür. Bozburun yakınlarında yer alan Asar Tepesi’nde Larymna antik kentinin kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Tepenin zirvesine ulaşmak yaklaşık 45 dakika sürer ve burada antik surlar, mezar parçaları ve diğer kalıntıları görebilirsiniz. Bozburun’a doğru yolculuk esnasında uğrayabileceğiniz bir diğer güzellik ise Söğüt limanıdır.

Knidos
Knidos

Datça yarımadası üzerinde yer alan Knidos antik kenti, etkileyici kalıntılarıyla ünlüdür. Knidos’un yalnızca bir kısmı kazılmış olan kalıntıları, antik limanın üzerindeki yamaçlara dağılmış durumda ve büyük kayalar, çanak çömlek parçalarıyla romantik bir karmaşa içindedir. Bu atmosfer, bölgeyi ziyaretçiler için büyüleyici kılar. Knidos, Dor Konfederasyonu’nun altı şehrinden biri olan Dorian hexapolis’in üyelerinden biriydi ve şehir, stratejik limanı sayesinde ticaret yolları üzerinde refah içinde yaşamıştır.

Knidos, özellikle iki şey ile ünlüdür: Praksiteles tarafından yapılmış Afrodit heykeli ve bilim adamı Eudoxus. Afrodit heykeli, MÖ 4. yüzyılda yapılmış ve erken dönemlerde, sadece erkek figürlerin çıplak olarak tasvir edildiği bir çağda ilk çıplak kadın heykellerinden biri olarak kabul edilir. Afrodit’in denizcilere iyi şans getirdiğine inanılır ve bu heykel, antik çağda çok sayıda turist çekmiştir. Eudoxus ise, MÖ 4. yüzyılda yaşamış bir astronom ve matematikçi olarak, Yunan geometrisinin kurucu babalarından biri olarak kabul edilir. Knidos’ta kendi gözlemevini inşa ederek zamanını gökyüzünü gözlemleyerek ve haritalandırarak geçirmiştir. Ayrıca, İskenderiye’deki Pharos deniz fenerini tasarlayan ünlü mimar Sostratus da Knidoslu bir yerlisidir.

Talep Gönder: 14 Gece Türkiye & Oniki Adalar Mavi Tur

Bu rota yalnızca özel yat kiralama için geçerlidir. Kabin kiralama talepleriniz ve daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

*Gerekli Alanlar
Hala Sorunuz mu var?

Guletbookers merkezi Bodrum - Türkiye'de olan, her ihtiyaca uygun kiralık yat filosu ve avantajlı fiyatları ile
unutamayacağınız anlardan oluşan mavi tur ve yat turu deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan bağımsız bir şirketidir.

Yat Kiralama Talebi

Sorunsuz İletişim için WhatsApp üzerinden iletişime geçin.

gulet@guletyatkiralama.com

+90 (530) 941 40 85

Yardım & Destek

Uzmanlarımız ile görüşerek, daha fazla seçeneğe göz atın.

tr@guletyatkiralama.com

+90 (539) 598 28 77

Tursab A:8324 - Seyahat Acentası
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği
Bodrum Deniz Ticaret Odası
Bodrum Denizciler Derneği
Google'ı Seviyoruz
Yat Kiralama Talebi Yat Kiralama Talebi Bizi Arayın Bizi Arayın İletişim Formu İletişim Formu
Guletbookers Support