Bodrum-Gökova-Bodrum

BODRUM – GÖKOVA – BODRUM

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin
Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekilerde böyleydiler
Akıllarını hep burada bırakıp gittiler.

Halikarnas Balıkçısı

Dizeleriyle ünlü ve mavi yolculuk fikrinin doğduğu yer olarak bilinen Bodrum, (Halikarnas Balıkçısı’nın yazdığı şiirlerden olsa gerek) oldukça romantik bir bölge olarak tanınıyor ve ilklerin başlangıç yeri olarak kabul ediliyor. Bodrum Kalesi ile şehir turu başlıyor, hareketli gece hayatıyla devam ediyor fakat tatil turu hiç bitmiyor. Uyumayan, sürekli canlı kalan bu şehir, mavi yolculuk rotanızı belirlemek ve yat turlarına katılmak için de en uygun bölge. Zira burada ülkenin en güvenilir charter şirketleriyle karşılaşmak ve mavi yolculuk keyfine başlamak mümkün.

Bodrum Kalesi’nde Gün Batımı

Bodrum Mavi Yolculukİki liman arasında kayalık bir bölgede yer alan Bodrum Kalesi, şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. 1406 yılında St. Jean Şövalyeleri tarafından yapımına başlanan kale, bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Müzede sergilenen eserler arasında Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke - Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence - Katliam Odaları ve Alman Kulesi yer alıyor. Bodrum Kalesi’ni gezmek için akşamüstü saatlerini tercih etmek isabetli bir seçim olacaktır. Zira surlardan günbatımını izlemek oldukça keyifli.

Bodrum Limanı’ndan Kalkış

Eski adı Halikarnas olan Bodrum'un tarihi M.Ö.1200'lere kadar uzanıyor. M.Ö. 5. yy' da yaşamış olan ve "Tarihin Babası" olarak tanınan Herodot’un Halikarnas'ta doğmuş olması bölgenin tarihi güzelliklerini de derinden etkiliyor. Zira dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mausolos' un (M.Ö. 350) Mozolesi bu bölgede yer alıyor. Klasik çağdaki Bodrum'dan günümüze ulaşabilen tek yapı ise Antik Tiyatro'dur. 13 bin kişi kapasiteli bu tiyatro Anadolu'nun en eski tiyatrolarından biri olarak kabul ediliyor ve günümüzde birçok gösterilere ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Bodrum’da görülmesi gereken yerlerin başında Kurtarıcı Sen Peter (St. Peter) Kalesi geliyor. Ortaçağlara dayanan tarihiyle dünyada en iyi şekilde korunmuş eserlerden biri olan bu kalenin dışında Büyük İskender'in Halikarnas'a girdiği yer olan Mindos Kapısı da dikkat çeken bir diğer nokta.

Profesyonel Dalgıçların Adresi Orak Adası

Bodrum Limanı’ndan hareket edildikten sonra ilk durak olarak belirlenen bölge, kristal mavisi sularıyla ünlü Orak Adası’dır. Karaada’dan doğuya doğru ilerlendiğinde karşınıza çıkacak olan ada, kuşkusuz yüzmek ve dalış yapmak isteyenler için en uygun bölgedir. Ancak bu bölgenin diğer koylara göre oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Zira aniden derinleşen denizi, bir anda dalış limitlerinin üzerine çıkabiliyor. Bu sebeple dalış konusunda deneyimli kişilerin bu bölgede dalış yapmasında fayda var. Bu adada öğlen yemeğine kadar vakit geçirdikten sonra akşam yemeği ve geceleme için şirin bir balıkçı köyü olan Çökertme'ye demir atılıyor. Hava koşulları elverişli ise yolda yelken seyri yapmak mümkün. Sahilde yapılacak kısa bir yürüyüş ise bölgenin güzelliğini tanımak için ideal bir yöntem.

Çökertme Molası

Bodrum - Gulet Yat KiralamaMavi Yolculuk gezilerinin vazgeçilmez rotası olan Çökertme, Gökbel Köyü’nün küçük bir semti olarak biliniyor. Rüzgara karşı korumalı olduğu için tekneler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bölgenin en önemli özelliği Gökova’yı tepeden seyredebileceğiniz Sivri Kümes isimli tepeye sahip olması. Bu yolculuğa çıkmak biraz meşakkatli olsa da Fesleğen Bükü, Çökertme Koyu, Arpa Bükü, Kargılı Bükü ve liman içerisinde demirli teknelerin oluşturduğu manzarayı görünce bu zahmete değdiğini anlıyorsunuz. Tepeye ulaşmak için köyün kahvesine mutlaka uğramak gerekiyor. Burada kiralanan traktörle çam ağaçlarının arasından ve dik yamaçlardan geçerek zirveye yakın bir yerde iniyorsunuz. 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir manzara ayaklarınızın altına serilmiş oluyor. Çökertme’nin bağlı olduğu Gökbel Köyü’nü eğer zamanınız varsa mutlaka görmelisiniz. Zira Gökbel Köyü, sahip olduğu bu şöhreti el emeği ile hazırlanan “Ada Milas” halılarına borçlu. Köylülerin elde ettiği kökboyalarıyla hazırlanan halılar, tera, karanfil, kedi izi, kösele ve çentik motifleriyle işleniyor. Üstelik büyükşehirlere göre çok daha ekonomik ve güzel.


Gökova’nın Merkezi Yedi Adalar

Bodrum - Gulet Yat KiralamaGökova körfezinin güney yakasında Amazon ile Tuzla koyu arasında bulunan 7 Adalar, irili ufaklı pek çok adaya ve mercan resiflerinin bulunduğu özel bir denize sahip. Dalış yapmak, yüzmek ve çam ağaçları arasında yapılacak yürüyüş bu bölgenin vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer alıyor. Küfre, Uzun Liman ve İngiliz Limanı teknelerin demirlemeyi tercih ettiği en önemli noktalar arasında sayılıyor. İlk durak olarak belirlenebilecek Küfre Koyu, eşsiz manzarası ve çam ağaçlarıyla tatil için keyifli bir alternatif sunuyor. İkinci durak ise daha çok gece demirlemek için tercih edebileceğiniz İngiliz Limanı yani Değirmen Bükü. Bölgede, teknelerin demirlenebilmesi için korunaklı birçok irili ufaklı koy bulunuyor.

Masalsı Güzellik Kleopatra Adası

Binlerce sene önce Kleopatra ve Antonius Sezar’ın balayı için buraya geldiği ve büyük bir aşk yaşadıkları rivayet ediliyor. Bu büyük aşkın izleri ise adanın sahip olduğu özel kumlarda hala yaşamaya devam ediyor. Efsaneye göre Sezar, sadece Kuzey Afrika çöllerinde bulunduğuna inanılan bu özel kumları Kleopatra için bu adaya taşıtmış. Dünyanın iki yerinde var olduğu bilinen bu kumlar, ateşte yanabiliyor ve sodalı suda çoğalabiliyor. Adanın görülmeye değer güzellikleri bu kadarla sınırlı değil elbet. Adeta bir müze havası estiren tarihi kalıntılar arasında şehrin surları, kiliseye çevrilen tapınağı, antik tiyatrosu ve kubbeli yapıları yer alıyor. Üzeri antik çağ yazıları bulunan kırık sütunlar arasında yürüyüş yapmak ise bu adanın gizemini ortaya koymaya yetiyor.

Karacasöğüt’te Bir Gün

İngiliz Koyu’na yarım saat uzaklıkta bulunan Karacasöğüt’te keyifle bir gün geçirmek mümkün. Zira bölge ziyaretçilerine pek çok tarihi zenginlik sunarken şelale ve mağaralarıyla doğal güzelliklerinin kapılarını aralıyor. Tarihin antik çağından kalma bir görünüm sunan Karacasöğüt Koyu’nda tapınak, liman kalıntıları, kaya mezarları, sur kalıntıları ile karşılaşabiliyorsunuz. Doğal güzelliklerinin başında ise Karacasöğüt Şelalesi ve Karacain Mağarası geliyor. 25 metreden dökülen şelalenin dibinde doğal bir havuz bulunuyor. Karacain Mağarası ise Somalıkaya Düdeni ve Suçıktı Mağarası olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Somalıkaya Düdeni’nin ana giriş noktalarından biri de şelalenin olduğu bölgede bulunuyor.

Gizli Koya Yolculuk Löngöz

Gökova’nın gizli koylarından biri olan Löngöz, teknelerin geceyi geçirmesi için son derece elverişli bir bölge olarak biliniyor. Bu sebeple öğle yemeği için bu bölgeye gelebilir ve ertesi güne kadar keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Çam ormanları arasında yürüyüş yapmak ve Ali Baba’dan kahve içmek bile bu bölgeye gelmenizi sağlayan en önemli sebeplerden. Tuzla’ya demir atmadan önce Ballısu Koyu’nun gezilmesi tavsiye ediliyor. Yüzmek günlük aktivitelerin rutin bir parçası haline gelse de bu koyda yüzmenin farklı bir deneyim olduğunu söylemeliyiz.

Son Durak Pabuç Burnu&Yalıçiftlik

Şekli pabuca benzediği için bu ismi alan bu özel burun, doğal kıyılarıyla, zümrüt rengindeki deniziyle ve havuzu andıran sakin sularıyla hafızalarda güzel bir görüntü bırakıyor. Bu bölgede zaman geçirdikten sonra yöresel hayatı görmek için Yalıçiftlik Koyu’na gidiliyor. Köy hayatı, turlar ve lezzetli akşam yemeği için biçilmez bir kaftan olan bu koy, sessiz ve sakin zaman geçirmek için oldukça ideal.

BODRUM’UN UĞRAK NOKTALARI

Yolculuk Turgutreis’e

Adını Amiral Turgut Reis’ten alan Bodrum beldesi, Bodrum yarımadasından sonra en büyük ikinci yerleşim yeri olarak dikkat çekiyor. Fener Burnu, Karaincir Plajı, Akyarlar gibi önemli turistik noktalar ise bölgenin cazibesini artırmaya devam ediyor. Görülmeye değer yapılar arasında ilk olarak ünlü Kadıkalesi yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan kaleye yürüyerek ya da bisikletle ulaşılabiliyor.


Turistik Belde Yalıkavak

Bodrum’un sahip olduğu tüm beldeler turizm noktası olarak adını duyursa da Yalıkavak bu anlamda ayrı bir öneme sahip. Zamanında süngercilikle ve balıkçılıkla geçinen bölge, bugün açılan marinalarla, otellerle, yeni yapılan sitelerle gelişmeye devam ediyor ve tatilciler için özel bir alan oluşturuyor. Rüzgar alan bir bölge olması sebebiyle tepelerde ve sahilde yel değirmenleriyle karşılaşmak mümkün. Tilkicik, Paşa ve Ağaçbaşı Koyları ise mavi yolculuk rotasını belirlerken uğramanız gereken noktalar arasında yer alıyor. Geniş plajları, sabah erken saatlerde denize girmek ve yürüyüş yapmak için en uygun alanları oluşturuyor.

Sörf Tutkunlarının Adresi: Bitez

Upuzun bir kumsala sahip olan Bitez Yalısı’nın en önemli özelliklerinden biri doğal koşullara sahip olması sebebiyle rahatlıkla sörf yapılabilmesi. Sörf okulunun da bulunduğu bölge, aynı zamanda en iyi korunmuş yeşil alanlara sahiptir. Mandalina ağaçları, rengarenk bahçeli evleri ve tertemiz deniziyle Bitez, uğrayabileceğiniz bölgeler arasında.


Gümüşlük’te Deniz Molası

Antikçağdaki Myndos kenti üzerinde kurulu olan Gümüşlük, denizi, kumsalı ve koylarıyla şehrin en korunmuş bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu bölgenin her yerinden rahatlıkla denize girebilmek mümkün. Özellikle Dönmez Burnu’ndaki doğal liman, tertemiz ve durgun sularıyla hem tekneciler hem de denize girmek isteyenler için ideal bir tercih. Rüzgar sörfü yapmak isterseniz eğer Koyunbaba Koyunu tercih edebilirsiniz.


Bodrum
’un Sakin Koyu: Torba


Bodrum merkeze en yakın koylardan biri olarak dikkat çeken Torba, doğal bitki örtüsüyle ve sakin deniziyle tatilciler için ideal bir seçenek. Tarihten günümüze kadar kalmayı başarmış tek tarihi eser ise 4. yüzyılda yapılmış bir manastır. Denizin sığ ve temiz olduğu Torba’da güzel bir gün geçirip akşamları da Bodrum merkezinde eğlenebilirsiniz.


Karaada’da Çamur Banyosu

Antik dönemde Arkanessos olarak anılan Karaada, çamur banyosuyla, dalış noktalarıyla ve akvaryum berraklığındaki deniziyle bugüne kadar gördüklerinizi unutturacak kadar iddialı. Öyle ki Kleopatra’nın bile balayı için buraya geldiği söyleniyor. Bodrum’a en yakın ada olması sebebiyle de adaya ulaşım oldukça kolay. Cilt hastalıklarına iyi gelen çamurların bulunduğu mağarada ayrıca kaynayan termal su bulunuyor. Çamurlarla yapılan dans sona erdiğinde rota, adanın güneyine doğru çevriliyor. Burada Türkiye’nin en tanınmış dalış noktaları olarak bilinen Poyraz, Kaçakçı ve Aksona Koyları bulunuyor. Denizin derinliği 40 metreye kadar yükselirken koyda antik afora kalıntısıyla karşılaşmak mümkün.En Son Eklenen Yatlar