Antalya-Kemer-Çıralı-Olimpos-Finike-Kekova

Antalya

Turizm denildiği zaman akla gelecek ilk isim kuşkusuz Antalya’dır. Zira deniz ve tatil dışında spor, sağlık, kış, kongre, kamp gibi pek çok turizm çeşidinin tek bir şehirde yapılabilme özelliğine sahiptir. Mavi yolculuk keyfi ise Antalya’da bir başkadır. Birçok koyu, adaları ve tatil beldeleri bu ayrıcalığı daha yaşamadan hissettirir. Antalya çıkışlı mavi yolculuk turu Kemer’den başlar. Ve sırasıyla şu şekilde devam eder. Faselis, Çıralı, Olimpos, Adrasan, Finike, Demre, Kekova, Kaş, Kalkan ve Fethiye


Kemer’de Safari Turu


1980’li yılların başından itibaren başlayan alt yapı çalışmalarıyla günümüzdeki turistik görünümüne kavuşan Kemer, bugün birbirinden güzel otellere ve tesislere ev sahipliği yapıyor. Eskiden sadece denizyolu ile ulaşılabilen bu bölgenin en önemli özelliği lüks tatil anlayışı ile sınırlı değil. Zira Kemer’de dağ, deniz ve orman tek bir noktada birleşerek muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Beldibi ve Tekirova arasında bulunan şerit içerisinde birçok doğal plaj bulunuyor. Kemer merkezde ise Belediye ve Ayışığı olmak üzere 2 adet plaj yer alıyor. Kemer’in sahip olduğu mağara ve dağları ziyaret etmenin en keyifli yolu ise safari turu yapmaktan geçiyor. Söğüt Cuması, Altınkaya ve Dereköy gibi yüksek noktalardan fotoğraf çekmenin tadını çıkarabilirsiniz.


Plaj Zengini Çıralı


Dünyanın en iyi plajlarına ev sahipliği yapan Çıralı, 3 km uzunluğa sahip bir kumsalda benzersin keyif sunuyor. Antalya’nın diğer merkezlerine göre Çıralı’nın çok daha sakin bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Bölgenin bu sakinliğinden olsa gerek caretta caretta kaplumbağaları burayı yumurta sahası olarak belirlemiş. Kumsalın Olimpos’a yakın olan bölümleri ise cafe, restoran ve otellerin bulunması sebebiyle çok daha hareketli. Akşamları Çıralı’dan keyifle izleyeceğiniz yıldızlar ise bölgeyi doğal bir cazibe merkezi haline getiriyor.


Popüler Belde Olimpos


Çıralı’dan yürüyerek 20 dakikalık mesafede bulunan Olimpos, son dönemde çeşitli filmlere sahne olmasıyla popülerliği bir hayli artırmış durumda. Bölge ismini Olimpos Dağı olarak bilinen Tahtalı Dağı’ndan alıyor. Kumsaldan görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe, Olimpos akropolü olarak biliniyor. Üzerindeki yapı kalıntıları ise Ortaçağ’da bir kare şekline sokulan surlara ait. Irmağın görüntüsü ise kayda değer. Bu bölgenin en önemli özelliği yapılaşmanın yasak olması. Bu sebeple Olimpos’ta geçirilecek tatil ağaç evlerde yapılıyor. Trekking ve dağcılar ise bölgeyi favorilerinin arasına almış durumda.


Adrasan’da Dalış Molası


Antalya Turu - Gulet Yat KiralamaDağların arasında kalan Adrasan Koyu, doğuştan şanslı diye tabir edebileceğimiz yerlerden biri. Karadan denize doğru esen rüzgarıyla, berrak ve temiz deniziyle ziyaretçilerine keşfedilmemiş bir güzellik sunan bölge, günübirlik turların en popüler adresi. Özellikle dalış yapmak ve sualtının güzelliğini kaydetmek isteyenler için bulunmaz bir nimet. Her noktasından rahatlıkla denize girebileceğiniz bir bölge olan Adrasan’ın en güzel yanı ise yüzerken caretta caretta kaplumbağalarıyla karşılaşma olasılığınız. Alışveriş için zaman ayırmayı da ihmal etmemelisiniz. Tulum peyniri, tereyağ, köy yumurtası gibi ürünler Yörük köylülerin üretimiyle hazırlanıyor. Adrasan gezinize koya sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Suluada, Sazak ve Ceneviz koylarıyla devam edebilirsiniz. Açken içildiğinde böbrek taşlarının düşürüldüğüne inanılan Suluada bölgesinin denizi ve bağırsaklara iyi geldiği söylenen Sazak koyu bu açıdan oldukça gündemde.


Korunmuş Bölge Finike

Finike’yi anlatmak için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Zira bölge, Antalya’daki diğer turizm merkezlerine göre çok daha iyi korunmuş durumda. Tarıma elverişli toprakları, upuzun sahil şeridi ve bu bölgeden çıkarılan özel Lmyra taşı Finike’yi olduğundan daha özel kılıyor. Son dönemde yapılan Finike Marina sayesinde ise bölge yat merkezi olmayı başarmış. Mavi yolculuk gezilerinin yanı sıra bölgenin ziyaretçilere sunduğu en büyük fırsat balıkçılık. Gerek karadan gerekse tekneden rahatlıkla avlama yapabileceğiniz bu bölge, dip yapısı sayesinde pek çok balığa ev sahipliği yapıyor. Kıyı şeridi ve limanlarda Akya, Lüfer, Lahos, Çipura, Levrek, Minakop, İspari, Kefal gibi balıklar yakalanırken açıklarda Sardalya, Kolyos, İstavrit, Yazılı Orkinos, Lambuka, Kılıç Balığı, Orkinos gibi çeşitlerle karşılaşabiliyorsunuz. Tüm bu özellikler düşünüldüğünde teknede balık keyfi en güzel Finike’de yaşanıyor.

Demre’de Yürüyüş Parkurları

Antalya Turu - Gulet Yat KiralamaAntalya Körfezi’nin batısında bulunan Demre, Noel Baba olarak tanınan St. Nikolaus’un doğduğu yer olması sebebiyle ayrı bir üne sahip. Bu sebeple Demre gezilerinin vazgeçilmez adresi Noel Baba Müzesi olarak kabul ediliyor. Yer mozaikleri, kemerli salon, odalar, lahitler müzede görülmesi gereken eserlerin başında geliyor. Tarihi gezi Myra Antik Kenti ve Tiyatrosu ile devam ediyor. Kent merkezine 1,5 km uzaklıkta bulunan Myra, tiyatronun yanı sıra kaya mezarlarıyla da dikkat çekiyor. Bölgeyi daha rahat gezebilmek için deve turlarını tercih edebilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar ise size Demre ile ilgili özel bir anı bırakmaya hazır görünüyor. Demre, yürüyüş sevenler için şehirde çok özel parkurlar sunuyor. Kapaklı Köyü yakınlarındaki İslada, Yavuköy’deki Kyenai ve Likya Kentindeki Sura bu parkurlardan sadece bir kaçı.

Kekova Turunda: Üçağız, Batıkşehir ve Kaleköy Üçlemesi

Dünyanın nadir güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin tercih edebileceği bir bölge olan Kekova, ziyaretçilerine gürültüden ve gece hayatından oldukça uzak bir tatil imkanı sunuyor. Her şeyin doğal olduğu bu bölgenin tarihi zenginlikleri ise göze çarpacak türden. Kekova; Üçağız ve Kale köylerinin karşısında uzanan 7.4 km. uzunluk ve yaklaşık 500 m. genişliğinde ince uzun bir ada olarak biliniyor. Son dönemde adını sıklıkla duymaya başladığımız Kekova, mavi yolculuk turlarında Kekova Turları olarak anılıyor. Bu turlar kapsamında ziyaret edilecek bölgeler ise bir hayli zengin. Başta Akvaryum Koyu olmak üzere Tersane Koyu, Batıkşehir, Korsan Mağarası, Gökkaya Koyu, Burç Koyu, Simena ve Adalar arası ziyaret ediliyor. Batık Kent olarak adlandırılan bölüm, adanın kuzeyinde yer alıyor ve M.Ö 5. yüzyıldan kalan kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Milli Park ilan edilen Kekova Adası, koruma altına alındığı için yüzmek yasaklanmış durumda. Serinlemek için Tersane Adası’nı ziyaret edebilir hem de Bizans dönemine ait arkeolojik kalıntıları inceleyebilirsiniz. Balıkçı köyü olarak bilinen Üçağız ise, koyun iç tarafında kalıyor ve muhteşem bir manzara vaat ediyor. Doğal kayalar üzerinde oturma sırası olarak hazırlanan antik tiyatro ise Simena’yı ziyaret etmek için en önemli neden. Dantel, yazma ve deniz kabuklarının satıldığı pazar ise görülmeye değer.

Doğa Sporlarının Adresi: Kaş

Antalya Turu - Gulet Yat KiralamaZiyaretçilerine harika bir denizin kapılarını aralayan Kaş, ayrıca sualtı dalışları, nehirde kano heyecanı, doğa yürüyüşleri, mağara dalışları ve yamaç paraşütü gibi doğa sporları yapma imkanı sunuyor. Mağara deneyimi yaşamak isteyenler ise soluğu Kalkan’da alıyor. Güvercinlerin fazla gelmesi nedeniyle Güvercinlik Deniz Mağarası olarak anılan bölge, fotoğraf çekimi için oldukça ideal. Türkiye kıyılarında kendilerine pek çok bölge seçen Caretta Caretta kaplumbağaları ile Patara kumsalında da karşılaşıyoruz. Upuzun sahil şeridi sunan Patara Kumsalı, tatilcilere eşsiz bir plaj keyfi sunarken kaplumbağalara da ev sahipliği yapıyor. Patara'ya girilirken yol üzerinde Likya tipi Roma Devri mezar anıtları görülüyor. Girişte Üçgözlü Zafer Takı, sular altında kalmış üç nefli Liman Kilisesi ve Hurmalık Hamamının kalıntıları bulunuyor. 100 metre ileride de son kazılarda Likya şehirleri arasındaki mesafeyi gösteren yol kılavuzu bulunmuştur. Tarihi gezi tamamlandıktan sonra bölgenin diğer plajlarından daha soğuk bir suya sahip bölgesine yani Kaputaş’a gidiliyor. Dünyada benzeri olmayan bir kanyon ağzı plajı olma özelliği taşıyor. Yer altı sularının denize karıştığı bu noktada turkuaz rengi sularda yüzmek benzersiz bir deneyimdir. Gözünüzü denizden dağ hizasına doğru çevirdiğinizde ise bölgenin gözbebeği Saklıkent’e ulaşıyorsunuz. Yazın sıcağından bunalanlar için keyifli bir alternatif sunan bölgede alabalık yemeyi ihmal etmemelisiniz. Kara turuna devam ederken uğramanız gereken diğer önemli bölge kuşkusuz Kaş Antik Tiyatrosudur. Anadolu’da denize cepheli tek tiyatro olma özelliği taşıyan mekan, dört bin kişi izleme kapasitesine sahip.

Kalkan-Fethiye Arasında Bir Cennet: Kelebekler Vadisi

Doğa ile iç içe bir tatil arayanlar için bulunmaz bir güzellik sunan Kelebekler Vadisi, özellikler kamp tutkunu gençlerin en popüler mekanı olarak kabul ediliyor. Yapılaşmanın yasak olduğu bölge, bu özelliği ile Olimpos’u andırsa da detayları incelediğinizde farklılıklar göze çarpıyor. En önemli farkı ise vadiye ismini veren Kaplan Kelebekler… Vadinin derinliklerinde yapacağınız uzun yürüyüşler, şelalenin yarattığı melodik müzik ve tertemiz deniz ise bölgenin gördüğü ilgiyi açıklamaya yetiyor. Eğer şansınız varsa yürüyüş sırasında kelebeklerle karşılaşabiliyorsunuz. Kalkan Limanı’ndan Fethiye’ye doğru hareket ettiğinizde Ölüdeniz’e kadar tek demirleme noktası olarak belirlenen vadi, gençlerin yanı sıra teknecilerinde uğrak bölgesi olmaya devam ediyor. Meltem rüzgarına açık olan limanda keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Fethiye’ye giden yol sırasında uğramanız gereken diğer adresler ise Ölüdeniz, Kıdrak Koyu ve Gemiler Koyu olarak sıralanabilir.En Son Eklenen Yatlar